OKD půjde do reorganizace, rozhodli věřitelé. Co to znamená?

,
AKTUALIZOVÁNO 12:56 11:29 • 11. srpna 2016

Tagy: NWR, OKD

AKTUALIZUJEME: Černouhelná společnost OKD půjde do reorganizace. Rozhodli o tom hlasováním věřitelé firmy na dnešní schůzi u Krajského soudu v Ostravě. Proti reorganizaci byl jediný z více než sta přítomných věřitelů, několik se jich hlasování zdrželo. Usnesení o povolení reorganizace vydá soud v nejkratší možné době, řekl soudce Petr Kula.

Co schválení reorganizace znamená? Firma bude fungovat dál, ztrátové šachty se utlumí postupně a také budou postupně propouštění zaměstnanci. Některé doly budou v provozu zřejmě až do roku 2023.

Reorganizaci prosazovali odboráři, vedení OKD, moravskoslezská krajská tripartita i česká vláda, doporučoval ji i insolvenční správce. Konkurz by znamenal prakticky okamžitý zánik firmy a bezprostřední hromadné propouštění.

Vedení OKD dostalo za úkol sestavit reorganizační plán, který pak budou věřitelé a soud schvalovat. Věřitelé dnes rozhodli také o tom, že insolvenčním správcem zůstane Lee Louda. Změnit správce nechtěl ani jeden z přítomný věřitelů.

Miliardáři Otava a Paukner nabídli OKD komoditní financování

Zástupci OKD dnes u soudu řekli, že zisková by společnost mohla být na konci roku 2018. Do té doby by se zřejmě zavřely ztrátové doly Paskov a Darkov. Odhad výnosů věřitelů ale podle materiálu zpracovaného OKD i tak činí 2,5 procenta. Při reorganizaci podnik bude dál fungovat, a tak věřitelé ještě mohou nějakou dobu vydělávat. Další vývoj přitom do značné míry záleží na tom, zda alespoň mírně porostou ceny uhlí.

Rozhodnutí soudu uvítal vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš. „Rozhodnutí věřitelů vítáme. Umožní totiž pozvolný a zejména kontrolovaný útlum těžební činnosti OKD. Uzavřít hlubinné doly je ve všech ohledech složitá věc a konkurz by přinesl obrovskou nejistotu (nejen v jednorázovém nárůstu nezaměstnanosti, ale i v případných ekologických škodách),“ napsal v SMS zprávě Babiš.

Přes 550 věřitelů sice u soudu přihlásilo pohledávky za více než 20 miliard korun, insolvenční správce ale většinu neuznal. Uznané pohledávky dosahují téměř tří miliard korun. Věřitelem OKD s největšími uznanými pohledávkami je skupina AWT, která přihlásila pohledávky dohromady za více než 460 milionů korun.

Babiš: Šéf OKD by se měl soustředit na řízení firmy

Louda neuznal mimo jiné pohledávky banky Citibank za více než deset miliard korun. Jde o dluhopisy, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež je majitelem OKD, a společnost OKD za ně ručila. Citibank držitele dluhopisu zastupuje. Mezi držiteli jsou i investiční fondy sdružené v neformálním uskupení Ad Hoc Group (AHG), které je majitelem většiny hlasovacích práv v NWR. S neuznáním pohledávek držitelé nesouhlasí. Celá věc možná skončí arbitráží. V OKD nyní pracuje asi 12.000 lidí, z toho zhruba 9500 jsou vlastní zaměstnanci firmy a ostatní jsou pracovníci agentur a dodavatelských společností.

Členové věřitelského výboru OKD:
Advanced World Transport (AWT)
Dopravní a logistická společnost, bývalá OKD Doprava.
AWT patří mezi největší soukromé železniční nákladní přepravce v Evropě. Ve svém vozovém parku má více než 160 lokomotiv a 5100 vozů.
Společnost v ČR provozuje terminál kombinované dopravy v Paskově nedaleko Ostravy, více než 60 železničních vleček a vlastní přes 400 kilometrů železničních tratí.
 Do skupiny patří i společnost AWT Rekultivace (bývalé OKD Rekultivace), která se zabývá mimo jiné sanacemi starých ekologických zátěží.
 AWT v Česku zaměstnává 2100 lidí.
Loni firmu koupila polská skupina PKP Cargo, která je největším operátorem nákladní železniční dopravy v Polsku a druhým největším v Evropské unii.
AWT je věřitelem OKD s největšími uznanými pohledávkami, přihlásila pohledávky dohromady za více než 460 milionů korun.
Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ)
ČSSZ je největší finančně správní institucí ČR, spravuje agendu zhruba 8,5 milionu klientů, z toho více než 2,9 milionu důchodců.
ČSSZ vyplácí přes 3,5 milionu důchodů a měsíčně kolem 200.000 dávek nemocenského pojištění.
Kromě důchodového a nemocenského pojištění má ČSSZ na starosti i lékařskou posudkovou službu. Plní také úkoly vyplývající z mezistátních úmluv o sociálním zabezpečení a podle koordinačních nařízení EU je styčným místem vůči zahraničním institucím pro peněžité dávky v nemoci a mateřství, důchody a peněžité dávky v případě pracovních úrazů a nemocí z povolání.
Ve věřitelském výboru ČSSZ zastupuje stát.
Revírní bratrská pokladna (RBP)
Regionální zaměstnanecká zdravotní pojišťovna, působí především na střední a severní Moravě.
Vznikla v únoru 1993, v roce 1996 se sloučila s Moravskou zdravotní pojišťovnou. Za jejím vznikem stály různé těžební společnosti v čele s OKD, u vzniku Moravské zdravotní pojišťovny byla například společnost Tatra Kopřivnice.
K 1. lednu 2016 měla zhruba 433.000 pojištěnců.
Zeppelin CZ
Výhradní prodejce stavebních strojů a zařízení Cat® pro ČR, na český trh dodává stavební, zemní, zemědělské a důlní stroje amerického výrobce Caterpillar. Je také dodavatelem komplexních energetických řešení a systémů od stejnojmenného výrobce.
Zeppelin CZ s.r.o. je součástí koncernu ZEPPELIN GmbH, který provozuje 190 poboček ve 30 zemích světa.


Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.