Dluhopisový král o krizi likvidity a runu na „šedé banky“

Nervozita na trzích přetrvává. Dluhopisový král Bill Gross, momentálně působící jako manažer jednoho z fondů společnosti Janus Capital, v souvislosti s tím varuje před likviditní krizí. Prstem přitom ukazuje na svou bývalou firmu PIMCO, která by mohla být v centru samotné bouře.

„Investoři i trhy, dlouhodobě navyklí na až nevyhnutelné kapitálové zisky, už dlouho nebyli otestováni prudkým poklesem cen, při kterém by nositelé hospodářské politiky měli svázané ruce a nemohli tak dostát své historické funkce věřitele poslední instance,“ píše Gross ve svém posledním dopise klientům. „To bude přesně ta doba, kdy si nejen likvidita, ale i její vlastníci projdou těžkou zkouškou.“

Grossův komentář přichází v poměrně neklidné době. Dluhopisové trhy si prošly výplachem, Řecko se nachází v platební neschopnosti a ve vzduchu visí jeho (ne)setrvání v eurozóně a Federální rezervní systém hrozí zvýšením úrokových sazeb. Z této situace pak dluhopisový král vypichuje šest potenciálních spouštěčů, které by mohly likviditní krizi vyvolat.

Co vyvolá likviditní krizi?

Prvním z nich je „chyba centrální banky vedoucí k nižším cenám dluhopisů a silnějšímu dolaru.“ Druhou možnou rozbuškou je již zmiňovaná Helénská republika a nevyhnutelný dopad jejího defaultu či restrukturalizace, přičemž oba dva scénáře by se mohly rozšířit dále do periferních oblastí eurozóny.

Řecko v platební neschopnosti – sledujeme ONLINE

Kapitola sama pro sebe je Čína. Gross druhou největší ekonomiku světa označil za „hádanku zabalenou v tajemství, u které nikdy nevíte, co čekat.“ Poukazuje přitom především na úvěrovou expanzi posledních let jakožto jasný varovný ukazatel.

Řev čínského draka je opět slyšet. Ale na jak dlouho?

Svou roli hrají rozvojové trhy a jejich v dolarech denominované závazky, nadměrný příliv investic a silná orientace na komodity. To jsou pilíře, jejichž kolaps má potenciál se přenést i mimo tamní ekonomiky. Nelze zapomenout ani na geopolitická rizika, kterých je však tolik, že je ani naráz nelze vyčíst.

Jako poslední zmiňuje Gross tzv. motýlí efekt. Ten v teorii chaosu vyjadřuje citlivou závislost na základních podmínkách, jejichž malá změna může vyvolat mnohem větší někde jinde. Ve finančním světě se tato teorie dá použít především v oblasti, kde se obchoduje s pákou. Právě tam může i malá změna narušit celkový statut quo.

Kdo je v ohrožení?

Oproti poslední finanční krizi, kdy se investiční banky dostaly pod tlak nedostatku likvidity, zasáhne příští krize nebankovní instituce, jakou je například společnost Pimco, míní Gross. 

„Zatímco Dodd-Frankův zákon udělal ze současných bank méně rizikově exponované instituce, samotný risk nezmizel, pouze se přesunul jinam.  S tím, jak se obrat na trhu dluhopisů s vysokým ratingem od roku 2005 snížil o 35 % a jejich výnosy o 55 %, mají regulátoři dostatek důvodů přemýšlet o tom, zda by se termín „run na banku“ mohl vztahovat i na méně regulované a likvidní nebankovní subjekty. Obzvláště pokud se jedná o tzv. strategicky důležité finanční instituce. V jejich případě by měl platit tvrzení, že jsou až příliš důležité na to, aby byly zanedbávány,“ přepisuje Grossova slova server CNBC.

Šedé bankovnictví jako vítěz a tip roku 2015

Dluhopisový král v tomto směru varuje před „likviditní iluzí“, kdy investoři najednou zjistí, že se nedokážou z trhu dostat tak snadno, jak si představovali. Tehdy vznikne hrozba runu na „šedé“ banky. „Podílové fondy, hedgeové fondy a ETF. Všechny tyto subjekty spadají do oblasti „stínového“ bankovnictví, kde není nutné udržovat rezervy či nouzovou hotovost,“ vysvětlil Gross. Případný run by tak nepochybně způsobil jejich rychlý default, který by vzhledem k jejich podílu na trhu měl nedozírné následky.

V souvislosti s tím se dluhopisový král pustil do kritiky společnosti Pimco. Terčem jeho narážek se stala expozice v derivátech, které dle vyjádření Douga Hodgeho, výkonného ředitele Pimco, slouží k posílení hotovostního polštáře a kapitálových přítoků. „Faktem ale je, že tyto deriváty na systémové bázi zvyšují pákový efekt a tedy i celkové riziko, ke kterému patří i možné problémy s dostupnou likviditu,“ řekl Gross. V důsledku toho by kdysi největší dluhopisový fond při hromadných výběrech pravděpodobně zkrachoval nebo byl nucen požádat o pomoc příslušné úřady. 

Jak se bránit?

Jak se tedy připravit na možnou krizi likvidity? Úplně jednoduše. Nejsnazší způsob je dle Grosse držet dostatečnou rezervu hotovosti, která zajistí, že případná prodejní panika nebude mít na chod společnosti tak fatální vliv.

MMF o zabezpečení globální likvidity

Newsletter