Bank of England překvapila! Sazby i přes brexit beze změny

(Aktualizováno) Britská centrální banka ponechala, i přes brexit a všechny spekulace, své sazby na 0,5 %. Toto rozhodnutí se jeví jako poměrně překvapivé, pokud vezmeme v potaz předchozí vyjádření guvernéra Carneyho, který možné uvolnění jasně naznačil. 

Pro ponechání sazeb hlasovalo 8 členů rady, pouze jeden (Gertjan Vlieghe) byl pro snížení na 0,25 %. O programu kvantitativního uvolňování bylo rozhodnuto jednohlasně.

Hlavním důvodem verdiktu je evidentní odolnost britských trhů (i přes počáteční vřavu na akciích i libře), která se v poměrně krátkom čase prokázala po odhlasování odchodu země z EU. Dalším argumentem je fakt, že červenec je stále velmi brzké datum k tomu, aby bylo možné pozorovat veškeré dopady referenda. Dosud totiž nebyla zveřejněna žádná relevantní data ohledně toho, jak domácnosti a firmy upravily svá očekávání v návaznosti na brexit.

Libra po oznámení banky skokově posílila. Na páru s dolarem jsme se dostali až nad 1,134 GBPUSD. Aktuálně se pohybuje mírně pod touto hranicí, a to na 1,337 dolaru za libru. Ve dvojici s korunou se nacházíme na 32,39 GBPCZK.

„Pokud bude libra v nadcházející době korigovat své předchozí ztráty, pak v zásadě hlavně ty související ještě se samotným hlasováním. Nikoli ty plynoucí z očekávané reakce Bank of England,“ míní hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda. „Ta totiž celkem zřetelně indikovala, že k uvolnění měnových podmínek nakonec stejně nejspíše přistoupí, a to už v srpnu.“

Akciový index FTSE po rozhodnutí odepsal část svých předchozích zisků. Aktuálně padá o -0,02 %, což odpovídá 6 669,03 bodům.

Původní očekávání sázela na vůbec první snížení sazeb do roku 2009, a to na 0,25 %. Aktuálně se tak tato predikce přesunula na srpen. Tehdy bude mít centrální banka již dostatek podkladů k tomu, aby rozhodla, zda je sazby potřeba snížit, či naopak dále ponechat na stávajících úrovních.

„V srpnu už pravděpodobně k uvolnění měnových podmínek dojde,“ je přesvědčen Kovanda. „Bank of England nyní vyčkává, protože nemá po ruce dostatek dat za období po hlasování o brexitu. V srpnu je už mít bude, a rozhodne tak, zda snížit sazby, nebo měnové podmínky uvolnit jiným způsobem. Například oživením programu odkupu dluhopisů, do něhož by nyní zahrnula zřejmě i podnikové dluhopisy a jiná aktiva. Bank of England by se také mohla uchýlit k poskytování ultralevných půjček bankám, aby dále zvýšila dostupnost úvěru pro domácnosti a firmy.“

Newsletter