Co zažily emisní povolenky v loňském roce?


09:21 • 7. ledna 2017

Tagy: Evropa, povolenky, energetika

Evropská unie řeší reformu svého trhu pro obchodování s emisemi. Kvůli britskému referendu, v němž se Britové v červnu rozhodli opustit unii, ale návrh málem přišel o svého parlamentního zpravodaje. Co se okolo povolenek loni dělo shrnul pro server EurActiv.cz obchodník s povolenkami Daniel Ošťádal.

„Uplynulý rok nás naučil očekávat neočekávané,“ komentuje loňské dění obchodník s emisními povolenkami společnosti Vertis Daniel Ošťádal. Jaký vývoj má za sebou evropský trh pro emisní obchodování (EU ETS) za posledních dvanáct měsíců?

Leden: Zrušení sankcí vůči Íránu zatlačilo ceny ropy a povolenek dolů

Sankce na vývoz ropy z Íránu byly zrušeny poté, co Mezinárodní agentura pro atomovou energii vydala zprávu, že země snížila počet svých jaderných zařízení. Írán zveřejnil plán na zvýšení denní produkce ropy o 500 000 barelů. Trh tak zaplavil velký objem ropy, a její cena začala klesat. Emisní povolenky ji následovaly.

Únor: Vlády některých států včas nedokončily bezplatný příděl emisních povolenek

Do konce února bylo bezplatně přiděleno 70 % povolenek. Finsko, Chorvatsko, Španělsko a Itálie to v rámci stanoveného termínu nestihly.

Březen: Ověřené emise za rok 2015 byly v souladu s očekáváním; Francie navrhla cenový koridor pro emisní povolenku

Ověřené emise v EU ETS meziročně klesly o 7,3 milionu tun (- 0,39 %). Pokles byl v souladu s očekáváním analytiků. Francouzská vláda v březnu navrhla, že pokud cena emisní povolenky klesne pod určitou definovanou úroveň, zruší se vládní aukce a povolenky se přesunou do tržní stabilizační rezervy (MSR). Cenové dno by se zvýšilo ze 7 eur v roce 2017 na 30 eur v roce 2030. Evropská komise ovšem francouzský návrh okamžitě odmítla.

Duben: Soudní dvůr EU nařídil Evropské komisi přepočítat bezplatný příděl emisních povolenek

Skupina evropských firem z plynárenského sektoru a chemického průmyslu prohrála soudní spor ohledně požadavku na navýšení bezplatného přídělu emisních povolenek. Soudní dvůr EU nařídil Komisi, aby do deseti měsíců vypracovala novou přísnější metodologii pro bezplatný příděl.

Květen: Zpravodaj Evropského parlamentu zveřejnil návrh na reformu EU ETS pro období po roce 2020

Na samém konci května zveřejnil zpravodaj europoslaneckého výboru pro životní prostředí (ENVI) Ian Duncan (ECR) zprávu o reformě EU ETS po roce 2020. Mezi její hlavní body patřilo přehodnocení lineárního redukčního faktoru v roce 2023, zavedení čtyřstupňového bezplatného přídělu emisních povolenek, snaha vyhnout se použití mezisektorového korekčního faktoru, snížení prahu pro vystoupení z ETS na 50 000 tun CO2 ročně a úprava termínu na odevzdávání povolenek.

Červen: Šok po britském referendu

Většina britských voličů se 23. června postavila za vystoupení své země z EU. Pokud by Spojené království vystoupilo i z EU ETS, britská zařízení spadající pod tento systém by mohla trh zaplavit doposud nahromaděnými povolenkami a také britské energetické firmy by přestaly povolenky nakupovat. Zpravodaj reformy ETS Duncan je europoslancem zvoleným za Velkou Británii, a tak den po referendu předložil svou rezignaci. Předseda výboru ENVI ji však nepřijal.

Červenec: Návrh nařízení pro snižování non-ETS emisí umožňuje zrušení ETS povolenek

Komise 20. července představila návrh nařízení o snižování emisí v sektorech mimo EU ETS pro období 2021 až 2030. Cíle se různí od 0 % pro Bulharsko po 40% snížení pro Švédsko a Lucembursko. Všechny členské státy budou moci využít kredity udělené za zalesňování (do celkového limitu 280 milionů), ale jen 9 zemí bude moci zrušit 100 milionů ETS emisních povolenek jako kompenzaci za emise v sektorech mimo EU ETS.

Srpen: Snížený objem aukcí podpořil cenu povolenek

Každý rok se v srpnu snižuje objem aukcí emisních povolenek o polovinu, protože Komise předpokládá, že zajišťovací aktivity energetických firem jsou nižší kvůli letním dovoleným a odstávkám na údržbu. Minulý rok se objem aukcí snížil ještě víc. Pět aukcí na burze EEX se zrušilo úplně, protože smlouva mezi Evropskou komisí a burzou vypršela a musela se připravit nová.

Září: Odstávka jaderných elektráren ve Francii podpořila cenu elektřiny a emisních povolenek

Francouzské úřady rozhodly o dodatečných bezpečnostních prověrkách jaderných reaktorů, které prodloužily dobu potřebnou pro jejich údržbu. Začalo se spekulovat o tom, že chybějící kapacity v jádru by mohla nahradit výroba elektřiny z fosilních paliv, a to především z Německa. Na konci září se také země vyvážející ropu (OPEC) na poslední chvíli dohodly na omezení produkce ropy o 700 000 barelů denně. Oznámení způsobilo posílení ceny ropy o 8,4 % během dvou dnů. EU a 7 členských zemí ratifikovalo Pařížskou klimatickou dohodu, a byla tak splněna podmínka, na základě které smlouva vstoupila v platnost (muselo ji ratifikovat minimálně 55 smluvních stran zodpovědných za 55 % světových emisí).

Říjen: Mezinárodní organizace pro civilní letectví přijala opatření CORSIA

Mezinárodní organizace pro civilní letectví podepsala dohodu o kompenzaci emisí z mezinárodní letecké dopravy. Opatření nazvané CORISA (Carbon Offsetting and Reduction Scheme for International Aviation) zahrnuje celosvětové schéma na kompenzaci emisí, v rámci kterého se provozovatelé letecké dopravy od roku 2021 vyzývají k nákupu emisních jednotek generovaných z projektů na snižování emisí v jiných odvětvích, aby kompenzovali růst emisí CO2 oproti úrovním z roku 2020. Do roku 2026 bude schéma dobrovolné (66 zemí už potvrdilo svou účast) a od roku 2027 se stane povinným.

Listopad: Donald Trump byl zvolen novým prezidentem USA; Konference v Marrákéši nepřinesla žádný pokrok

Republikánský kandidát Donald Trump byl zvolen novým prezidentem USA. Výsledek voleb překvapil trhy, ale negativní reakce netrvala dlouho, protože přislíbené investice do infrastruktury a opětovný návrat výrobních kapacit do USA by měly podpořit růst tamního hospodářství. Klimatická konference v Marrákéši nepřinesla žádný pokrok v implementaci Pařížské dohody. Jedním z důvodů byla i nejistota vyplývající z výsledku prezidentských voleb v USA. Vzhledem k tomu, že konference nepřinesla žádný výstup ohledně budoucího využití kjótských kreditů, cena kreditů CER klesla v období mezi závěrem konference a koncem listopadu o 28 %. Evropská komise také v listopadu zveřejnila zimní balíček k energetické unii.

Prosinec: Výbor pro životní prostředí podpořil ambiciózní reformu EU ETS

Výbor ENVI přijal návrh reformy EU ETS, který počítá s vyšším lineárním redukčním faktorem (2,4 %), vyšším objemem povolenek, které mohou být staženy do MSR (24 % z přebytku každý rok během prvních čtyř let fungování MSR) a zrušením 800 milionů povolenek v roce 2021. Členské státy zatím nebyly schopny se na společné pozici vůči reformě dohodnout. Evropský parlament by měl o revizi EU ETS hlasovat letos v únoru. Trialog by pak mohl začít na jaře.

Napsat autorovi RSS

Redakce Roklen24.czPřejít na diskusi

Top zprávy
Diskuze k článku
comments powered by Disqus

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.