Do čeho investovat v dnešním světě záporných sazeb

Oblast světové monetární politiky zasáhla nová „módní“ vlna. S tím, jak se globální ekonomika potýká s problémem nuzného růstu a minimálního tempa zvyšování cen, se centrální banky uchylují k nekonvenčnímu opatření v podobě negativních úrokových sazeb.

Jako poslední tak učinila Evropská centrální banka, která dnes snížila své depozitní sazby více do záporu, a to z předchozích -0,3 % na -0,4 %. V lednu jsme ten samý krok pozorovali v případě Bank of Japan a ještě před tím tak učinily centrální banky Švédska, Dánska a Švýcarska. Toto téma dokonce zaznělo i na jednání Federálního rezervního systému, který se doposud prezentoval jako jediný subjekt, jehož cesta povede opačným směrem vyšších sazeb.

Cílem záporných úroků je donutit bankovní domy k tomu, aby na svých rezervních účtech u centrálních bank nedržely přebytečnou likviditu, ale naopak ji ve formě úvěrů dostaly do reálné ekonomiky. Zároveň mají negativní sazby pomoci spotřebitelům, kterým by měly usnadnit splácení dluhu bez zbytečného navyšování celkových nákladů.

Faktem ale je, že toto nekonvenční prostředí vytváří na trhu spoustu anomálií. Příkladem budiž snaha investorů „zaparkovat“ své zdroje v bezpečných aktivech, jako jsou například státní dluhopisy, což ovšem vinou silné poptávky dostává jejich výnosy do záporu.

V souvislosti s touto situací vytvořil server CNBC seznam názorů několika expertů a jejich pohled na trhy vybraných aktiv.

Akcie? Ano, ale buďte vybíraví

„V případě akcií se nejvíce vyplatí vybíravost založená na fundamentální analýze jednotlivých společností,“ míní Francesco Curto, šéf CROCI Investment &Valutation Group ve společnosti Deutsche Bank. „Na druhou stranu ale platí, že v porovnání s rizikem nejsou aktuální výnosy akciových trhů nikterak působivé.“

O něco konkrétnější byl Ewen Cameron Watt z BlackRock Investment Insititute. Dle jeho názoru ještě „nějaká hodnota“ existuje například v evropském a americkém spotřebitelském sektoru, především pokud se jedná o větší společnosti s historií.

Zlato

Zlato se dočkalo poměrně ostré kritiky ohledně toho, že nepřináší žádný výnos. Ovšem ve světě, kde ostatní aktiva se zhodnocují záporně, se atraktivita žlutého kovu silně zvyšuje.

„Zlato je zajímavým aktivem. V dnešní době, kde bezpečné instrumenty mají negativní výnos, je zhodnocení na nule výhodou,“ řekl pro CNBC Kokou Agbo-Bloua, šéf strategického oddělení banky Societe Generale. „Již jsme byli svědky poměrně velkého množství obchodů se zlatem, které se odehrály během zcela nepředvídatelných událostí. V těchto případech je nejlepším instrumentem call opce,“ dodal stratég.

Korporátní dluhopisy

„Pokud se nacházíme v prostředí, kde nehrozí recese, kde americké firemní bondy nesou více jak 9 % a evropské více jak 6 % a kde se nepočítá s budoucím navyšováním úrokových sazeb, určitě je možné narazit na vysokovýnosové instrumenty, na kterých lze vydělat,“ řekl pro CNBC  Bill O‘Neill, šéf investičního oddělení UBS Wealth Management. „Stejně tak to teď děláme i my“, dodal.

Potvrzuje to i Watt ze společnosti BlackRock, který poukázal na to, že před několika týdny firemní dluhopisy s investičním ratignem poměrně zlevnily, díky čemuž začaly opět nabízet mnohem zajímavější výnosy.

V případě Evropy by se ale situace v budoucích týdnech mohla změnit, a to vinou Evropské centrální banky. Ta podle dnešní tiskové konference začne v rámci programu kvantitativního uvolňování nakupovat i některé nebankovní firemní dluhopisy s investičním hodnocením, což by mohlo opět srazit jejich výnosy.

A co finanční sektor?

„Co se týče evropských bank, spatřujeme u nich velký potenciál, především co se týče možné změny ratingu,“ míní O‘Neill. „V jejich případě neexistuje problém v solventnosti, ale ve stále převládajícím výhledu horších zisků. Celkově je finanční segment starého kontinentu levný.“

Obdobně se na věc dívá i Watt, jehož hlavním argumentem brzkého zvratu evropských bank a pojišťoven je jejich restrukturalizace.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

 

Newsletter