FinTech Daily: Kdo bude lídrem bankovní transformace?

Deloitte k budoucnosti bankovního průmyslu. Zájem o zabezpečení blockchainu roste. I o tom je dnešní porce aktualit ze světa FinTech – FinTech Daily.

Revoluce se blíží. Lídrem bude blockchian

Bankovní sektor prochází evidentní transformací. Zastaralé fungování tradičních bank bude během několika let nahrazeno novými technologiemi. Lídrem v této oblasti budou platby prováděné prostřednictvím technologie blockchain.

Přesně takto zní nejaktuálnější predikce konzultantské společnosti Deloitte, která se zaměřila na budoucnost bankovního průmyslu. Podle ní by platby provedené přes blockchain mohly do roku 2020 dosáhnout objemu, který je jen v USA prováděný prostřednictvím Automated Clearing House, jenž slouží jako prostředník vypořádání mezi finančními společnostmi.

„Inovace, která bude pravděpodobně stát za rozkladem bankovnictví tak, jako ho známe, je technologie blockchain,“ přepisuje server Nasdaq.com, slova studie. Jako další faktory tohoto rozkladu pak Deloitte jmenuje například umělou inteligenci, kooperativní systémy, strojové učení či přímo digitální měny. Síla těchto „nováčků“ je prý dána především tím, že poskytují klientům větší pohodlí. Svou roli pak hrají i četné chyby momentálně využívaných systémů.

Aktuální situace už prý jasně ukazuje směřování trendu celého bankovního sektoru směrem ke spolupráci se třetími stranami, které zajišťují nové systémy (především se jedná o blockchian) propojení bank s dalšími subjekty. Tento proces by během příštích deseti let měl ještě více snížit marže bank, jelikož nové technologie působí ve srovnání se stávajícím systémy pozitivně na pokles operačních rizik.

Tato predikce se však týká především retailových klientů. Naopak v případě korporátních transakcí budou i nadále fungovat stávající finanční propojení, a to kvůli jejich „složitosti a vysokým nákladů vstupu na trhu,“ které, prozatím, odrazují možné konkurenty.

Investice do „bezpečného“ blockchainu

Pokud se slova studie Deloitte potvrdí, mnout ruce si budou především ty firmy, které se zabývají zabezpečením blockchainu. Jednou z nich je i londýnská společnost Elliptic. Předmět jejího podnikání je založen na využití grafické analýzy společně metodami strojového učení, díky kterým má být v rámci blockchainových transakcí identifikována nedovolená aktivita.

S tím, jak čím dál více soukromých i státních subjektů aplikuje tuto technologii, roste i zájem o datové, analytické a compliance služby, které Elliptic poskytuje. Potvrzuje to i poslední investice o velikosti 5 milionů dolarů, jež londýnská společnost obdržela. Vyjma venture capital firmy Paladin Capital Group se jí účastnila i Santander Innoventures, Digital Currency Group či KRW Schindler.

Elliptic byla založen v roce 2013 a od té doby se vyprofilovala jako jedna z předních compliance firem zabývající se technologií blockchain. Její služby využívají přední americké i evropské bitcoinové burzy a platební společnosti. Celkově tak má pod „palcem“ řízení rizik u bitcoinových transakcí o objemu více jak 2 miliard dolarů. Její expozice rovněž zasahuje i do oblasti kooperace s americkými a evropskými dohledovými orgány, které mají za úkol identifikovat transakce digitálních plateb mající původ v nelegální činnosti.

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter