Brexit může začít: Den „B“ pro Británii bude 29. března


13:14 • 20. března 2017

Tagy: Velká Británie, Evropská unie, Brexit, Evropská komise

Odchod Velké Británie z Evropské unie bude oficiálně zahájen 29. března. Uvedla to agentura Bloomberg s odkazem na mluvčího britské premiérky Theresy Mayové Jacka Slacka. Končí tak několikaměsíční mediální spekulace ohledně přesného data složitého procesu, který by mohl trvat dva roky.

Britský velvyslanec při Evropské unii Tim Barrow dnes ráno o plánu informoval předsedu Evropské rady Donalda Tuska. Británie se bude odvolávat na článek 50 Lisabonské smlouvy, oficiální oznámení bude vyhotoveno v dopise.

Poté, co bude brexit odstartován, by měla sedmadvacítka odsouhlasit pokyny pro vyjednávání a také mandát pro tato jednání pro Evropskou komisi, uvedl Slack. Tusk uvedl, že očekává odpověď během 48 hodin. „My chceme začít jednat ihned,“ řekl mluvčí premiérky.

Odchod z unie vyvolává rozpory, vadí Skotům. Regionální vláda Nicoly Sturgeonové oznámila, že chce uspořádat nový plebiscit o nezávislosti na Londýnu. Skotové by pak mohli v unii zůstat. V loňském referendu se totiž vyslovili pro zachování unijního členství.

Britští voliči v referendu, které se konalo loni 23. června, odhlasovali odchod z EU poměrem 52 ku 48 procentům hlasů.

Napsat autorovi RSS

Vystudoval mediální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Pracoval v ekonomické a centrální redakci ČTK jako subeditor, později jako zpravodaj se zaměřením na energetiku. Jako šéfredaktor vedl zpravodajský server iUHLI.cz, který se zaměřoval na hnědouhelný sektor a energetiku. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.