Olympiádu v Riu provází ekonomické blues

Brazílie bude od 5. srpna hostit 31. olympijské hry a následujících 16 dnů budou oči celého světa soustředěné na Rio de Janeiro. Je to poprvé, co se olympiáda koná na jihoamerickém kontinentu v jednom ze scénicky nejkrásnějších měst planety. Ale za těmito krásnými kulisami je země zmítaná finančními a politickými turbulencemi.

Jen 39 dní před velkým zahájením vyhlásil brazilský stát Rio de Janeiro stav finanční nouze a jeho prozatímní guvernér Francisco Dornelles varoval, že olympijské hry mohou být „velkým propadákem“, protože nedostatek financí v rozpočtu, kde podle jeho slov chybí v přepočtu 1,3 miliardy amerických dolarů, hrozí narušit bezpečnost i další nezbytnosti her.

Krizové opatření má Riu pomoci čerpat z rezervních fondů. Většina peněz na olympiádu jde z rozpočtu města Rio de Janeiro, ale stejnojmenný stát odpovídá například za dopravu a bezpečnost.

The New York Times: Olympiáda přináší Brazílii zatím starosti

Až donedávna byla Brazílie vycházející tržní superhvězdou, která tvořila součást ekonomické skupiny známé pod zkratkou BRICS a tvořené krom Brazílie také Ruskem, Indií, Čínou a Jihoafrickou republikou. Tyto země vytvořily mocný blok zastupující asi 42 procent světové populace a představující novou vlnu ekonomického růstu.

Během několika posledních let ale Brazílie, země s více než 200 miliony obyvatel a rozsáhlými přírodními zdroji, zažila neskutečný hospodářský zvrat. Zhroucení cen komodit mělo na brazilskou ekonomiku značný vliv, protože země je do velké míry závislá na komoditách sahajících od zemědělské výroby až po energie.

Také politická aréna se zmítá v turbulencích, které vedly k dočasnému odvolání prezidentky Dilmy Rousseffové kvůli obvinění z korupce. To ale podle ní není ničím jiným, než nepřátelským krokem a státním převratem kvůli privatizaci částečně státem vlastněné petrochemické společnosti Petrobras.

Stát Rio de Janeiro vyhlásil před olympiádou stav finanční nouze

Přidejme k tomu nedávnou epidemii viru zika a není překvapením, že si mnozí Brazilci dělají hluboké obavy – nejen kvůli tomu, jak dopadne olympiáda, ale především tím, co bude následovat, až návštěvníci odjedou.

Letní olympijské hry sice Riu a potažmo Brazílii přinesou spoustu peněz z turistiky, a samotné Rio dostalo a dostane podstatnou finanční injekci od státní vlády. Očekává se, že na hry dorazí zhruba půl miliónu zahraničních diváků. Panují ale obavy, že místní infrastruktura nápor nevydrží. V tuto chvíli nemá místní vláda peníze ani na základní služby a podle analytiků je Rio de Janeiro v katastrofálním stavu.

Rozpočet města se zhroutil, a dokud federální vláda nepošle 860 milionů dolarů slíbených na olympiádu, nebudou peníze na nic. Policie a hasiči stávkují, protože nedostávají zaplaceno a pracovní podmínky jsou drsné.

Na policejních stanicích došla voda a toaletní papír, hlídkovým vozům dochází benzín – a není na další. A policisté protestují na letišti s velkým nápisem, jímž cestující varují, že do země vstupují na vlastní riziko: „Vítejte v pekle. Policie a hasiči nedostávají zaplaceno. Kdokoli, kdo přijede do Ria, nebude v bezpečí.“

WHO: Riziko mezinárodního šíření ziky kvůli OH v Brazílii je malé

To není v případě Ria planá hrozba. Počet krádeží v porovnání s loňským rokem stoupl o 43 procent, mnoho policistů bylo zabito při střetech s překupníky drog v chudých čtvrtích, a v bídě žije zhruba 40 procent obyvatel Ria.

A pokud jde o to, zda olympiáda přinese chudým nějaké zlepšení života, odpověď může znít… ne. Spousta infrastruktury související s olympiádou byla nasměrována do bohatých oblastí města a naopak tisíce lidí žijících v chudinských favelách byly vystěhovány, aby udělaly místo olympijské výstavbě.

Newsletter