Evropské i americké výnosy rostou. Dolar mírně silnější pod 1,0700 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Dnes část zisků odevzdala nad tuto hranici.

Do čeho investovat, když analytici věští recesi? Tohle se osvědčilo

Vyvažování rizika a očekávaného výnosu je denním chlebem každého investora. Existuje zde dobře známý trade-off – nemůžete mít nízké riziko i vysoký výnos zároveň. Avšak za dob, kdy vládnou býčí trhy, se zdá, že nemůžete mít ani jedno, a budete rádi, když zůstanete na svém. Existují však i aktiva, na kterých se dá vydělat i v recesi. Která to jsou? To prozradil server MauldinEconomics.

Bezpečnými aktivy, která dokáží přežít recesi bez ztráty kytičky, byly kromě hotovosti tradičně státní dluhopisy. Není žádná náhoda, že v roce 2002 a 2008 – dvou nejhorších letech v investiční historii – měla právě tato aktiva nejlepší výkon.

Avšak výnos, který nese hotovost, a v posledních letech i státní dluhopisy, je přece jen dost nízký. Vyšší zhodnocení – a to i během recese – může nabídnout komodita, která je klasikou mezi investicemi – zlato. Ačkoliv v době růstu žlutý kov obvykle ztrácí, v době recese je tomu přesně naopak.

Finanční krize na příjezdové cestě? Už i Wall Street si jí všimla

Zkušenější investory tato informace vůbec nepřekvapí; negativní korelace mezi výnosem zlata a výkonem akciových trhů je historií ověřeným faktem. Potvrzuje to i následující graf, jenž zobrazuje roční změny hodnoty zlata a přírůstky akciového indexu S&P 500 od roku 2000. V roce 2002 si zlato připsalo 24,7 % a v roce 2008 2,7 %.

Investiční příležitost na obzoru? Zlato poroste!

I když v dobách krizí se může zdát, že upadají všechna odvětví, stále existuje zboží, které lidé potřebují (a nakupují), ať už se na globálních finančních trzích děje cokoliv. Sektorem, do kterého se vyplatí investovat i ve špatných časech, je spotřebního zboží, konkrétně to nezbytné, kam patří například potraviny, nápoje, tabák či potřeby pro domácnost. Během poslední krize sice tento segment (XLP) ztratil 29 %, avšak index S&P 500 se propadl mnohem více, a to o 57 %.

Vzpomeňme dále na dot-com bublinu. Po jejím prasknutí spadl S&P 500 o 49 %, zatímco sektor spotřebního nezbytného zboží si připsal 1,2 %. Podle Mauldieconomics vykázal tento segment vůbec nejlepší výkonnost ze všech během úplně poslední fáze rostoucích trhů od roku 1970, za posledních 10 let pak zaznamenal průměrný roční výnos téměř 10 %.

Sektor nezbytného spotřebního zboží se zdá být díky své takřka acyklické povaze relativně bezpečným i v období recese. Jen zřídkakdy se zde objeví velmi prudký pokles cen, což mu připisuje velkou výhodu v podobě nízké volatility.

Ověřeno na datech: Na diverzifikaci záleží

Newsletter