Čeho se banky bojí jak čert kříže?

Poprvé od roku 2011 se snížila výše dostupných prostředků bank, které půjčují na výstavbu či rekonstrukci nemovitostí. Nervozita bankovních domů se tak očividně zvyšuje. Situace je pak kvůli riziku a možné bublině na lokálním realitním trhu nejhorší v Evropě.

Banky se rozhodly celosvětově méně půjčovat na investice do realit. Ve své zprávě to dnes uvedla investiční firma Cushman & Wakefield. Tento pokles je vůbec prvním meziročním poklesem od roku 2011. Věřitelé budou prý i nadále půjčovat mnohem méně peněz, a to především na riskantnější realitní projekty.

Letos je připraveno na investování do komerčních nemovitostí asi 435 miliard dolarů, což oproti loňskému roku představuje pokles asi o dvě procenta. Americké realitní projekty by pak tento rok měly předstihnout ty v Evropě, na Středním Východě i v Africe. Cushman & Wakefield uvádí jako hlavní důvod především posilující dolar.

Od finanční krize v roce 2008 se popularita investování do nemovitostí prudce zvýšila, když snižující se úrokové míry zmenšily výnosy z financování veřejných dluhů.

Byt jako investice? Existují i jiné „realitní“ příležitosti

„Cyklus realitního trhu vstupuje do vrcholné fáze v mnoha klíčových zemích. Investoři se tak místo nových příležitostí soustředí na již zavedené projekty, kde už byl nějaký kapitál umístěn. Banky a ostatní věřitelé hlásí narůstající dluh, který pramení z půjček z let 2014 až 2016. V loňském roce se tempo rostoucího dluhu ale mírně zpomalilo. Současně však klesl i objem investovaných prostředků bankami,“ uvedla zástupkyně Cushman & Wakefield Elisabeth Troni.

Částka, kterou letos mohou investoři alokovat do komerčních realit ve Spojených státech, se zvýšila o 8,2 procenta. Investoři v Americe hledají především příležitost, kde zhodnotit či zachovat své jmění v dobách postupně se zvyšující americké inflace.

Číňané mají chuť nakupovat nemovitosti. Bojí se ale vlády

Průměrná výše půjčky vzhledem k hodnotě dané nemovitosti se snížila ve všech světových regionech. Největší pokles zažila Evropa, Afrika a Střední Východ, kde sledované číslo kleslo o čtyři procenta na 44 procent. V jižní a severní Americe pak kleslo jen o tři procenta na 54 procent. Banky tedy americkým developerům věří významně více než těm evropským.

 

Newsletter