Další posun v banu na cash? Odkud tentokrát vítr vane?


17:26 • 14. července 2017

Tagy: peníze, hotovost

Je těžké nepostřehnout zvyšující se tlak na zákaz cashe po celém světě. Typickým argumentem je, že hotovost používají jen zločinci a dealeři drog. Ten, kdo má hlavu nejen na klobouk ale ví, že to asi nebude jen kvůli těm zloduchům.

Takový ban na cash se může vcelku hodit především centrálním bankám a celým státům, protože by umožňoval absolutní přehled nad transakcemi lidí. No, a když si ten cash neukryjete pod polštářem a váš milovaný stát je v nouzi (což je vcelku aktuální záležitost), tak co nahlédnout na ty účty svých obyvatel a trochu jim ty finanční přebytky pozdaňovat, že ano?

Tomu samozřejmě nahrává do karet současná monetární politika centrálních bank, à la negativní úrokové sazby. Když vám budou totiž banky strhávat peníze za to, že je u nich máte, tak co uděláte…? Vytáhnete si cash a dáte si peníze pod polštář. No a to není úplně ideální situace pro bankovní systém. Ale to byl jen takový úvod, vraťme se k podstatě tohoto článku, který reaguje na tento článek Zerohedge.com.

Tentokrát totiž vyrukoval s banem na cash výrobce kreditních karet – Visa. Ten přišel se skvělým nápadem, jak tento cash-ban-trend urychlit. A to tak, že bude uplácet firmy, aby přestaly akceptovat cash.

V praxi to bude vypadat tak, že Visa kontaktuje majitele nějakého menšího byznysu a řeknu mu: „Hele, my ti dáme pár tisíc dolarů na podporu tvého byznysu, a ty na oplátku přestaneš akceptovat cash, co ty na to?“. Visa se momentálně zaměřuje na menší a středně velké podniky, například restaurace, kterým tím sníží náklady na provoz, marketing, implementaci nových technologií apod.

Nutno podotknout, že takových přechod na cash-less restauraci může mít i negativní dopad. Například úbytek zákazníků, kteří jsou zvyklí platit cash. Podobně zaměstnanci restaurace nebudou mít možnost dostat spropitné v cashi. Negativních implikací je celá řada a nejlepší boj proti nenasytnosti společností je se cashe, který znamená svobodu, nevzdat!

Na závěr přikládám graf, který znázorňuje podíl různých typů plateb u amerických zákazníků:

 

RSS

Trader/Asset Manager RoklenPřihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.