Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Kam míří ceny ropy a proč je OPEC skoupý

Někteří analytici ropného trhu upozorňují na zvyšující se tlak na ropném trhu, který závěrem loňského roku zdecimovala břidlicová ropa z USA. Například Cornerstone Analytics zaměřující se na makroekonomický a energetický výzkum tvrdí, že podhodnocení poptávky a přecenní objemu nabídky zatím maskuje tlak, který budou muset vyřešit země OPEC v druhé polovině roku.

Jinými slovy – Cornerstone tvrdí, že si trh myslí, že má ropy dostatek. Jenže ve skutečnosti potřebuje více, než si myslí, a komodity není k dispozici tolik. Nedávno analytická skupina z New Jersey zveřejnila odhad, že poptávka předběhla dubnovou nabídku o 4 miliony barelů. Cena ropy (americké WTI) od počátku roku kolísala, ale od poloviny března jde konzistentně nahoru, přidává přes 12 % a v době psaní článku se držela nad 60 USD.

Hýbe trhem neviditelná ruka?

O dynamice poptávky a nabídky se setkáte v první, maximálně druhé lekci ekonomie. Pokud je na trhu přebytek nabízeného množství, cena jde dolů a naopak. Převis poptávky naopak tlačí ceny vzhůru. Alespoň tak nějak to funguje na volném trhu a vysvětlovalo by to dubnový, více než 10dolarový růst ceny ropy WTI (jak je patrné z grafu v galerii).

Jenže třeba Goldman Sachs, přední světová investiční banka, tvrdí, že ropa musí do října spadnout na úroveň 45 dolarů za barel.  Znamená to, že opět na trhu převládne nabídka a cena bude klesat, nebo spadne poptávka?

Zkraje roku se očekávalo, že levnější ropa vyžene americkou ekonomiku vzhůru a ta naváže na 2,2% růst z posledního čtvrtletí 2014. Ale ouha, v prvním čtvrtletí byl růst amerického HDP na positivní nule. Konečné číslo růstu 0,2 % bylo hluboko pod odhady. Vypadá to, že něco/někdo je mimo – buď analytici, nebo tržní mechanika.

Jedno je jisté. Podíváme-li se zpětně na předpovědi, žádné výhledy nepredikovaly propad cen ropy, jaký přišel koncem roku 2014. Můžeme tedy brát Goldman Sachs vážně, nebo spíše nakupovat ropu nyní, dokud je levná?

Čína prosí OPEC o ropu

Zmínili jsme, že tempo poptávky předbíhá nabídku. V tomto týdnu přinesla agentura Reuters zprávu, že Saudská Arábie a země OPEC odmítly žádost čínských firem Chinaoil a Unipec o větší dodávky v květnu a červnu. Čína, jakožto největší importér, nyní hledá dodavatele v zemích západní Afriky, Ománu či Rusku. Proč by ale OPEC, který odmítl koncem loňského roku přivřít kohouty, ropu nedodal?

Mohou za to domácí faktory. Reuters poukazují na dostavbu rafinérie Yasref, která v dubnu přešla do plně výkonného provozu. Předtím byla Saudská Arábie vývozcem ropy, ale dovozcem ropných produktů. Nyní zásobí Yasref 400 000 barely ropy denně, navíc plánuje dostavit další 2 zařízení s obdobnou kapacitou. Navíc v létě země OPEC potřebují nejvíce ropy na pohon klimatizací. Na trhu můžeme tak v příštích měsících čekat spíše nedostatek nabídky z Blízkého východu.

Jak to bude dál?

Středeční data z amerického ministerstva energetiky (EIA) indikují propad zásob USA v druhém květnovém týdnu o 2,7 milionu barelů, při očekávání pouze 2milionového poklesu. Vypadá to, že Spojené státy už také nejsou přezásobené a svět nečelí přebytku 2 milionů barelů denně, jak se donedávna ve zprávách spekulovalo.
Vezmeme-li v úvahu, že země OPEC se loni v listopadu rozhodly nesnížit produkci, aby vyhnaly ceny vzhůru, zdá se, že současný růst je hnán spíše převisem poptávky. Ačkoliv to úplně nekoreluje s daty o růstu americké a čínské ekonomiky, která taktéž z prvním čtvrtletí zbrzdila růst měřený HDP.

Kolik bude stát ropa v říjnu, si neodvážím odhadnout. Prozatím to ale vypadá, že odhad analytiků Goldman Sachs se připojí do řady mylných. Bude hodně záležet na tom, jak se OPEC vyrovná s tlakem na posílení exportu. Třebaže mají země dle Reuters dostatek měnových rezerv, aby nízké ceny ropy přežily několik let, Deutsche Bank na druhou stranu odhaduje, že saúdská vláda pro vyrovnaný rozpočet potřebuje trojciferné ceny ropy. Zcela jisté na trhu s ropou je asi jen to, že zda bude cena v říjnu 45 nebo 100 dolarů za barel, se dozvíme přesně za 164 dní.

Newsletter