Evropské i americké výnosy rostou. Dolar mírně silnější pod 1,0700 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Dnes část zisků odevzdala nad tuto hranici.

Dnešní Wall Street chybí zásadní zkušenost

Investiční svět žije dlouhodobě v očekávání. Americká úroková politika již několik let stagnuje na úrovni technické nuly. Letos se však objevují první náznaky toho, že by mělo dojít k prvnímu kroku její normalizace.

Federální rezervní systém koncem roku 2008 srazil své krátkodobé úrokové sazby na rozmezí 0 až 0,25 %. Od té doby zůstává nezměněno. Z hlediska zaměstnaneckého osazenstva Wall Street se tak během více jak šesti let vystřídala jedna generace s druhou. Z tehdejších juniorů se stali ostřílení matadoři, kteří dnes pod svými křídly chrání nynější nováčky. Právě ty čeká, pravděpodobně během několik příštích měsíců úplně nová zkušenost v podobně úrokové normalizace.

Jedním z nich je i Magdy El Mihdawy. On sám si přesně pamatuje, kde se nacházel v osudném roce 2009, kdy akciové trhy hromadně popadaly. V tu dobu mu bylo 22 let a užíval si letní prázdniny na Floridě. Dnes je už součástí dění na Wall Street, ale zná pouze svět po krizi, což zahrnuje jednak neustále rostoucí trhy, tak i prostředí minimálních sazeb.

Tato generace, nazývejme ji například „Wall Street třída roku 2009“, stojí před velkou nejistotou ohledně toho, kdy Federální rezervní systém zvedne své úrokové sazby a jak moc velké toto zvýšení ve výsledku bude.

„To, čím jsem si za poslední čtyři prošel, by se dalo nazvat obdobím nejrychlejších a nejsnadnějších peněz vůbec,“ řekl pro agenturu Bloomberg El Mihdawy. „Pokud změny na trhu způsobí, že investoři přestanou věřit ve všemohoucí centrální banky, nezbývá jiná možnost než se vrátit zpět ke staré škole. Tím mám na mysli fundamentální analýzu,“ popisuje svou představu a postoj El Migdawy.

Nikdo sice nepochybuje, že by nejmladší generace Wall Street byla v porovnání s tou předchozí kdovíjak neschopná . Je však fascinující, kolik mladých lidí vstoupilo na půdu nejznámější burzy světa v roce 2008, tedy v době, kdy Fed definitivně snížil své sazby.

Dle informací datové společnosti Emolument.com je sice průměrný věk na Wall Street 30 let, avšak 30 % osazenstva se stala jeho součástí až během posledních pěti let. Z toho dvě třetiny nikdy neviděly, jak vypadá Fed v akci, když dojde na utahování politiky.

Evoluce po „wallstreetovsku“

El Mihdawy, který se kdysi toužil stát profesionálním hráčem tenisu, dnes působí jako obchodník s deriváty ve společnosti Cantor Fitzgerald, kde nastoupil v roce 2009. Obdobně je na tom i absolvent Harvardské univerzity Ezra Rapoport, který se podílel na automatizaci dluhopisové obchodní platformy u Transmarket Group.

Rapoport měl tu možnost nahlédnout do niterných krás Wall Street hned z několika pohledů, včetně toho jak fungují počítače, které dnes v podstatě dělají většinu obchodů místo lidí. Ve svých 31 letech teď působí jako trader v Flammarion Capital Partners. Jeho kolegové jsou povětšinou dvacátníci, maximálně třicátníci.

„Poslední místo, kde bych chtěl skončit, je jako padesátiletý trader nebo salesman,“ řekl pro agenturu Bloomberg Rapoport. „Už jsem viděl spoustu nadějných lidí, jejichž talent přišel během posledních pěti let naprosto vniveč. Jsem přesvědčen, že kdokoliv, kdo přežil na Wall Street několik let naprosto neporušený, může být považován za přiměřeného veterána.“

Začátečnické chyby

Dokonce i Jon Corzine, bývalý předseda Goldman Sachs, byl totálně rozhozený z neúspěšných dluhopisových obchodů s některými předluženými evropskými zeměmi. „I ostřílení obchodníci dělají začátečnické chyby,“ přiznává. „Stává se to a stávat bude i dál.“

Právě avizované zvýšení sazeb by nemuselo překvapit pouze nováčky. Potvrzuje to i Brett Steenbarger, který se zabývá obchodní psychologií a působí v této oblasti jako poradce s mnohými investičními společnostmi a hedgeovými fondy.

„Pokud by se trhy chovaly vždy stejně, dal by se jejich budoucí vývoj předpovídat. Na základě jednoduchého vzorce by pak bylo možné neustále vydělávat peníze. Realita však taková není. Z toho důvodu by zvýšení sazeb mohlo zamávat mnohými investory,“ míní Steenbarger.

Dot-com bublina

Jonathan Corpina z Meridian Equity Partners si moc dobře pamatuje, jaké je to být mladým obchodníkem, který nikdy nepoznal chuť pádu akciových trhů. Vše se změnilo v době splasknutí tzv. dot-com bubliny v roce 2001. Technologický Nasdaq tehdy během 31 měsíců odepsal téměř 80 %.

„V době, kdy akcie rostou, předpokládáte, že je to naprosto normální, protože jste nikdy nezažili nic jiného. Z této perspektivy je to opravdu velká nevýhoda,“ řekl Corpina. Z jeho pohledu by se tak mohlo stát, že mladí obchodníci nesprávně odhadnou rychlost, kterou Fed ke zvýšení sazeb přistoupí, a tím pádem se šeredně spálí.

Nic než spekulace

Šéfka Federálního rezervního systému Janet Yellenová v květnu oznámila, že stále očekává vyšší sazby ještě během letošního roku, pokud se bude americká ekonomika vyvíjet žádoucím směrem. Dle studie agentury Bloomberg odhaduje většina investorů načasování tohoto krok již v září. Obchodníci s futures kontrakty jsou v tomto směru střízlivější a tipují prosinec.

Newsletter