Goldman Sachs: Oživení na ropě je velmi křehké


12:30 • 23. srpna 2016

Tagy: ropa, Goldman Sachs, Brent, WTI, OPEC

Investiční banka Goldman Sachs není zrovna nadšena z ropné rally. Ceny ropy vzrostly od počátku srpna o 15 procent, když reagovaly na spekulace o snížení těžby ze strany členů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a na slabší dolaru. Americká měna nastartovala poptávku po ropě, která se na mezinárodní úrovni obchoduje v dolarech, napsala CNBC.

Oživení je ale podle Goldmanů křehké, především kvůli tomu, že výpadky těžby v Nigérii, Iráku a Libyi se zmírňují. „Zatímco ceny ropy od 1. srpna prudce rostly, tak věříme tomu, že tento pohyb nevycházel z lepších ropných fundamentů, ale reagoval na titulky ohledně zmrazení produkce a prudké oslabení dolaru,“ uvedla banka.

Vzhledem k velké nejistotě ohledně načasování, rozsahu a trvání těchto změn dodávek se banka na ceny ropy dívá tak, že by cenu měly tvořit krátkodobé fundamenty s menším důrazem na faktpry dlouhodobé.

Ve své prognóze Goldman Sachs nadále počítá s tím, že cena ropy Brent se v příštím létě bude pohybovat od 45 do 50 dolarů za barel. Ceny americké lehké ropy WTI se nyní pohybují kolem 47 dolarů za barel a ropa Brent se obchoduje kolem 49 dolarů za barel.

 

 

Zásoby ropy ze tří zemí, které postihla politická nestabilita a také nedávné konflikty, dávají dodávky ropy do pohybu. Podle Goldman Sachs můžou zlepšené dodávky tlačit světový trh s ropou do přebytku, zatímco v dřívější prognóze banka počítala s denním deficitem mezi poptávkou a nabídkou ve výši 230 tisíc barelů.

Nejistota v postižených regionech ale přetrvává. Pokud se v každé zemi nepodaří tok ropy navýšit, Goldmani stále trvají na tom, že oživení cen ropy je slabé.

 

Napsat autorovi RSS

Vystudoval mediální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Pracoval v ekonomické a centrální redakci ČTK jako subeditor, později jako zpravodaj se zaměřením na energetiku. Jako šéfredaktor vedl zpravodajský server iUHLI.cz, který se zaměřoval na hnědouhelný sektor a energetiku. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Top zprávyKurzy k článku
Goldman Sachs Group

;

Ropa Brent

;

Ropa WTI

;


Diskuze k článku
comments powered by Disqus

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.