ROZHOVOR: „Tsipras úspory a reformy ohne od svých voličů“

Řekové dali u voleb jasně najevo, že zásadní je pro ně zůstat součástí eurozóny a evropských struktur. Své národní zájmy upozadili, říká pro Roklen24 bezprostředně po uzavření volebních místností v Řecku a ještě v průběhu sčítání hlasů Janis Aliapulios, editor rádia ZET, který situaci v Řecku dlouhodobě sleduje. Jako zajímavé vnímá, že nikdo ve volbách nezvedl uprchlickou kartu, ale fakticky se toho mnohem víc než v Řecku obává ze strany extremistů v zemích, jako je Česko. Alexis Tsipras s partnery bude chtít vytrvale vládnout a případně usměrňovat, aby úspory a reformy dopadaly co nejméně na jeho voliče a pokud nebude zbytí, zasáhly naopak voliče opozice, soudí Janis Aliapulios.

ONLINE: Řekové zvolili. Tsipras je jasným vítězem

R24: Řecké volby končí jasným vítězstvím Alexise Tsiprase a to silou, blízkou předčasným volbám v lednu, byť při nízké volební účasti. Překvapuje Vás výsledek?

Částečně to překvapení je, vzhledem k tomu, že Alexis Tsipras ve své rétorice a krocích otočil. V lednu byl zvolen jednoznačně proti úsporám. Pak to ale byl on, kdo se na nových úsporách dohodl.

Na druhou stranu: řecký volební systém dává poměrně malou šanci malým stranám při 3% hranici pro zvolení a bonusu 50 mandátů pro vítěze. I při vědomí tohoto Řekové volí buď napravo a pak Novou demokracii nebo nalevo Syrizu.

 R24: Čím si ale vysvětlujete, že po veletoči, pokud jde o reformy a úspory a vyjednání nové finanční pomoci Řecku, Tsipras udržel tak silnou podporu?

Jako hlavní důvod vidím, že Řekové při své volbě upozadili národní zájmy a dávají jako zásadní najevo, že chtějí být součástí eurozóny a evropských struktur. Tím několik stran z jejich volby předem vypadává – volí tak, jak smýšlejí a ukázalo se, že v tuto chvíli je většina populace v Řecku laděna spíše doleva.

R24: Troufnete si odhadnout skladbu nové řecké vlády?

Alexis Tsipras už řekl, že to bude znovu ANEL (Nezávislí Řekové) a může usilovat o přibrání další strany do koalice, protože takto by byla křehká. Dosavadní výsledky voleb Spojení Syrizy a ANEL dávají bez dalšího partnera 154-155 mandátů. Z úvah o sestavení vlády vypadává Zlatý Úsvit a Komunisté. S těmi by Tsipras do koalice šel, ale oni s ním ne. S Novou demokracií naopak nechce jít do vlády Tsipras. Nová demokracie mu nabídku dala, ale Tsipras už před volbami řekl, že s nimi do vlády nepůjde.

R24: Jakou čekáte výdrž nové vlády? Přijde další zemětřesení na řecké politické scéně? Další předčasné volby?

Pokud vznikne koalice až tří stran, některá z nich by musela selhat. Rozdělující témata se mohou objevit, například uprchlická krize. Zásadní linie politiky je ale hotová, bude se šetřit a budou se splácet dluhy. Strany budou chtít vládnout, protože krom jiného budou moci usměrňovat, aby úspory dopadly co nejméně na jejich voliče a případně třeba výrazněji na voliče opozičních stran.

R24: Tsipras zatím slibovat a jednal. Teprve teď bude mít za úkol sjednané úspory a reformy skutečně naplnit. Čekáte tedy, že je plnit bude?

Dostal znovu mandát, voliči mu to za obrat nespočítali. Nemá tedy důvod dělat nějaký další obrat. Může se stát, že se pokusí tlačit v některých bodech úspor a reforem, ale ne celkově.

R24: Tak, jako výrazně neztratila Syriza, o podporu nepřišel ani neonacistický a krajně pravicový Zlatý Úsvit…

Jako překvapení to nevidím. V lednu získali 17 křesel, teď to zatím vypadá na 19 křesel. Dá se to připsat nižší celkové volební účasti a zrovna u nich disciplíně a tvrdému voličskému jádru, které volit šlo.

Pro mne je ale příjemná zpráva ta, že tu máme rozsáhlou uprchlickou krizi a takového strany by měly mít tendenci získávat body navíc. V těchto volbách se ale nic takového nepotvrdilo.

R24: Vnímáte nějaký posun v naladění Řeků, když srovnáte volby v úvodu roku a teď?

Lednové volby byly mnohem vyhrocenější, byly prvním velkým testem pro Tsiprase. Tyto volby neměly zásadní téma. Řekové šli volit spíše z povinnosti, což se odráží i ve volební účasti. Zhruba milion lidí si už řekl, není moc co řešit.

R24: Jak vnímáte očima běžných Řeků stav řecké ekonomiky? Zlepšuje se? Je v něčem lidem lépe?

Ekonomika celkově vypadá, že se zlepšuje, ale nezaměstnanost je stále vysoká a nálada tak je zhruba stejná prostě proto, že není práce. Řada lidí, hlavně mladých, za ní odchází do zahraničí. Řekové si ale za těch pár měsíců tak nějak zvykli, že to po delší dobu lepší nebude.

Důležitou otázkou je, jak dopadla turistická sezóna. Co mám a už v průběhu léta jsem měl zprávy, vypadala docela dobře díky dění v Turecku nebo Tunisu. To by mohlo řecké ekonomice pomoci a vrátit ji do plusu.

R24: Řecko je zásadním tranzitním bodem přílivu uprchlíků do Evropy. Jak se s tím Vašima očima řecká reprezentace prala doposud a čekáte po volbách nějakou změnu?

V řešení uprchlické krize v Řecku podle mne nehraje roli, kdo bude u moci. Já ale vnímám jako zajímavou jednu věc. Média i politici varovali, že uprchlická krize se může stát tématem voleb a vést nástupu nových či posílení stávajících extremistických stran. Nestalo se. V Řecku to vidět není.

Řekové k uprchlíkům nemají tak odtažitý postoj, jako lidé v Česku. Řada běžných lidí v Řecku jim pomáhá. Nevím, jestli je to dáno například rolí a postavením církve ve společnosti.  Ale v této rovině bych se spíše bál právě zemí našeho (ČR) typu. Ekonomika výrazně roste, na čem tady teď získávat politické body. Některé strany by to asi zkusily.

Janis ALIAPULIOS je vedoucím editorem rádia ZET, který situaci v Řecku dlouhodobě sleduje. Vystudoval VŠE, obor mezinárodní obchod. Rád čte a sportuje, hrál například extraligu házené za Duklu Praha.

Newsletter