Maoista z Wall Streetu


18:16 • 14. července 2016

Tagy: Evropská komise, Goldman Sachs, Wall Street

José Manuel Barroso, bývalý šéf Evropské komise, se upsal Wall Streetu. Najala si jej americká banka Goldman Sachs, aby tlumil nepříznivé dopady brexitu. Svým způsobem tak bude hájit i zájmy londýnského finančního centra City. Když totiž brexit žádný otřes nezpůsobí, třeba i díky Portugalcově lobbingu, nebudou se z Londýna stěhovat finanční společnosti.

V roce 1976 Barroso hájil docela jiné zájmy. Na internetu je ke zhlédnutí krátký šot portugalské televize, na kterém – coby dvacetiletý mladík – zapáleně vystupuje na obranu proletariátu. Barroso byl v těch letech jedním z lídrů maoistického odštěpku Portugalské komunistické strany pracujících-Revolučního hnutí strany proletariátu (PCTP-MRPP), obdivně vzhlížející k čínské kulturní revoluci. 
Nyní tedy někdejší maoista bude lobbovat za zájmy Wall Streetu a londýnské City. Jedná se o triumf kapitalismu? Dokázal pacifikovat i své úhlavní protivníky?

Pouze při povrchním pohledu. Nové Barrosovo angažmá lze totiž vyložit spíš jako vrcholné číslo „dlouhého pochodu institucemi“, jak to popsal Rudi Dutschke, představitel radikálního německého studentského levicového hnutí šedesátých let. 

Nová levice tehdy pochopila, že mnohem účinnější než bojovat na barikádách je postupně, důvtipně a pokojně infiltrovat klíčové instituce establishmentu. Akademickou půdou počínaje. „Táhnout na Řím se už nedá; revoluce dnes přichází po špičkách,“ prorocky přiblížil sociolog Helmut Schelsky taktiku nové levice. 

Když někdejší maoista právě „po špičkách“ proniká do ústředen kapitalismu, na Wall Street a londýnskou City, o triumf kapitalismu se vůbec jednat nemusí. Naopak. 

Pokud tedy Barrosa nezlákaly jen a pouze „buržoazní prachy“. 

Vyšlo v Reflexu.

Napsat autorovi RSS

Lukáš Kovanda, Ph.D., je hlavní ekonom finanční skupiny Roklen. Přednáší na Vysoké škole ekonomické a Vysoké škole ekonomie a managementu, působí jako ekonomický expert Platformy pro internetovou ekonomiku a zasedá ve správní radě think-tanku Prague Twenty, jejž dříve vedl z pozice výkonného ředitele. Je autorem řady populárních i odborných ekonomických článků. V minulosti působil jako ekonomický konzultant, dále jako hlavní analytik časopisu Týden a deníku Lidové noviny. Řídil redakci ekonomického týdeníku Profit. Publikoval víc než stovku osobních rozhovorů s předními světovými finančníky a ekonomy včetně mnoha laureátů Nobelovy ceny. V roce 2009 vyšla jeho první kniha Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi, v roce 2011 pak navazující Příběh dluhové smršti a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o dopadech finanční krize. V roce 2012 vydal „učebnici pop-ekonomie“ s názvem Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé, která se dočkala i slovenského překladu. O rok později mu vyšla další pop-ekonomická kniha Proč si ženy přitažlivost koupit nemohou, a muži ano. V roce 2014 na Slovensku vydal knihu Šťastie je krásna věcPřejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.