Názorová rozepře v ECB? Rebelka vs. Draghi


17:42 • 25. ledna 2017

Tagy: fx, forex, euro, koruna, dolar, EURCZK, EURUSD, USDCZK, ECB, QE

Podle slov šéfa ECB Draghiho by banka měla nadále pokračovat ve své uvolněné politice. Během svého posledního vystoupení pak dokonce zdůraznil, že v tomto směru panuje v rámci rady všeobecná shoda. Teď to však vypadá úplně jinak. V ECB se objevili první rebelové, resp. rebelka.

Evropská centrální banka by měla brzy začít přemýšlet o plánovaném konci bezprecedentního programu skupování vybraných aktiv. Přesně tak se k aktuální situaci vyjádřila členka výkonného výboru ECB Sabine Lautenschlaegerová. Nejen že se jedná o poměrně nečekaná slova nepasující do rétoriky banky (konec QE prý nebyl vůbec projednáván), stejně tak je překvapující jejich načasování, které přišlo ani ne týden po Draghiho tiskové konferenci.

„Všechny predikce pracují se stabilním růstem inflace,“ cituje server CNBC Lautenschlaegerovou. „Jsem tedy přesvědčena, že brzy můžeme začít hovořit o možném exitu z aktuálně prováděného programu QE. Uvolněná měnová politika je totiž jako silná medicína, která se podává vážně nemocnému. Že funguje, o tom není pochyb, ovšem má i své vedlejší efekty. A některé mohou být dokonce silnější než jiné.“

Draghi, chceme vyšší úroky! Vyzývají ECB němečtí ekonomové

Euro tak v návaznosti na to nejprve oslabilo, ovšem během dneška opět, byť minimálně, zpevnilo. Vůči dolaru se obchoduje na 1,074 EURUSD.

Co se týče koruny, dnes přišla další slovní intervence ze strany ČNB. Tentokrát se ji ujal viceguvernér Tomnšík, který varoval investory spekulující na posílení koruny. Podle něj by se jim tato činnost mohla vymstít, jakmile vezmou v potaz desítky miliardy euro v „long“ pozicích na CZK, které však nijak neodpovídají objemu českého exportu.

Tomšík (ČNB): Investoři sázející na silnou korunu se mohou spálit

Zahraniční spekulanty už české dluhopisy tak netáhnou. Vinou ČNB

Spotový kurz koruny vůči euru se však i nadále drží kolem 27,02 EURCZK.

Dolarkoruna se pak obchoduje na 25,16 USDCZK.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Napsat autorovi RSS

Absolvent Vysoké školy ekonomické, Národohospodářské fakulty. Dříve studoval na Gymnáziu Voděradská. Když se rozhodoval o zaměstnání, Roklen pro něho byla jasná volba. Mezi jeho záliby patří ekonomie, finanční trhy, rybaření a vaření.Přejít na diskusi

Top zprávyKurzy k článku
EUR/USD

;

EUR/CZK

;

EUR/USD

;

USD/CZK

;


Diskuze k článku
comments powered by Disqus

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.