Tabákové firmě Philip Morris klesl zisk na 1,32 mld. Kč, tržby rostly


AKTUALIZOVÁNO 08:58 08:00 • 19. srpna 2016

Tagy: Philip Morris ČR, tabák, výsledky

AKTUALIZOVÁNO – Tabákové společnosti Philip Morris ČR klesl v letošním prvním pololetí čistý zisk meziročně o 1,9 procenta na 1,32 miliardy korun. Tržby naopak vzrostly o 5,7 procenta 5,4 miliardy korun. Za zvýšením byl příznivý vývoj prodejních objemů.

Zisk z provozní činnosti se snížil o procento na 1,6 miliardy korun, a to zejména v důsledku nižších kurzových zisků a rozdílného časového rozložení vynaložených provozních nákladů. Při vyloučení vlivu měnového kurzu poklesl zisk z provozní činnosti v porovnání s předchozím rokem o 0,1 procenta.

„Zisky firmy v meziročním srovnání klesly méně, než jsme odhadovali. Za tím stál hlavně vyšší než očekávaný růst tržeb. V souladu s našimi odhady naopak vzrostly náklady, a to jak na prodané zboží, tak odbytové náklady,“ uvedl Josef Němý z Komerční banky. Dodal, že pololetní zisk na akcii dosáhl 480 korun, což dává naději na dividendu v podobné výši jako byla ta z loňského zisku, tedy 920 korun na akcii.

Tržby v tuzemsku bez spotřební daně a DPH se proti loňskému pololetí zvýšily o 4,2 procenta na 2,8 miliardy Kč. Rostly hlavně díky příznivému vývoji objemu prodejů a míry zastoupení jednotlivých značek v prodejích ve výši 152 milionů Kč. To bylo částečně eliminováno nepříznivým vývojem cen.

Celkový trh cigaret v České republice vzrostl v pololetí meziročně o odhadovaných 4,2 procenta na 9,9 miliard kusů cigaret, a to zejména v důsledku pokračující příznivé ekonomické situace.

Podle maloobchodního průzkumu agentury Nielsen Company (Europe) Sárl, poklesl tržní podíl u cigaret společnosti Philip Morris ČR meziročně o 0,6 procentního bodu na 45,8 procenta, především kvůli pokračujícímu poklesu tržního podílu místních značek, který byl částečně kompenzován vyšším podílem značek Marlboro, L&M a Philip Morris.

Philip Morris ČR je předním výrobcem a prodejcem tabákových výrobků v Česku, které se prodávají na 60 trzích po celém světě včetně například Japonska, které je podle Karly velmi náročné na kvalitu.

Napsat autorovi RSS

Vystudoval mediální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Pracoval v ekonomické a centrální redakci ČTK jako subeditor, později jako zpravodaj se zaměřením na energetiku. Jako šéfredaktor vedl zpravodajský server iUHLI.cz, který se zaměřoval na hnědouhelný sektor a energetiku. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.