Trump proti volnému obchodu: Němci jsou špatní. Zastavíme je!


17:23 • 26. května 2017

Tagy: Trump, Německo, Automobilky, BMW, Evropská unie

Americký prezident Donald Trump údajně prohlásil, že Němci jsou špatní. Zároveň jim pohrozil, že zastaví prodeje vozů německých značek v USA. Co ho k tomu vedlo?

Trump si na včerejším setkání se šéfem Evropské komise Jean-Claude Junckerem v Bruselu stěžoval na přebytek německé obchodní bilance. „The Germans are bad, very bad,“ řekl prý Trump, jak s odvoláním na účastníky setkání informoval server Spiegel Online. „Podívejte se na miliony aut, které se v USA prodávají. Strašné. To zastavíme,“ řekl prý Trump.

Když Donald Trump exceluje: Deset vtipných výroků

Nebaví vás akcie? Trump je v kurzu za 74 centů, Merkelová za 86

Juncker se podle serveru postavil na stranu Němců a přátelským tónem se snažil Trumpovi vysvětlit, že volný obchod je prospěšný všem. Marně.

Trump německé přebytky kritizoval již dříve. V lednu dokonce vyhrožoval speciální dovozní daní na německé automobily dovezené do USA ve výši 35 %. „Řekl bych vedení BMW, pokud chtějí v Mexiku postavit továrnu a prodávat auta v USA bez 35% daně, tak na to mohou zapomenout,“ uvedl tehdy Trump.

Index strachu a sesazení Donalda Trumpa. Spekulace realitou?

Na včerejším zhruba hodinovém jednání se tým prezidenta Trumpa setkal nejprve s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem a šéfem komise Junckerem, po 45 minutách se k tomu připojili další účastníci, například předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani a šéfka evropské diplomacie Federica Mogherini.

Podle zprávy Süddeutsche Zeitung byli evropští představitelé překvapeni, jak málo Američané o jejich obchodní politice vědí. Trump a jeho kolegové prý nepochopili třeba to, že země EU uzavírají obchodní dohody jen společně. Trumpův ekonomický poradce Gary Cohn prý při jednání prohlásil, že mezi USA a Německem fungují jiná cla než mezi USA a Belgií.

Německá vláda je kvůli svému přebytku obchodní bilance pod tlakem i v rámci EU. Nedávno jej v rozhovoru pro magazín Spiegel jako „příliš vysoký“ označil i sám spolkový ministr financí Wolfgang Schäuble.

Evropští lídři nicméně doufali, že po nesčetných setkáních s Trumpem a neustálých snahách o vysvětlení, je již téma obchodní politiky za nimi. Na to však zřejmě mohou zapomenout.

RSS

Vystudovala obor Mezinárodní politika a diplomacie na Vysoké škole ekonomické v Praze. Absolvovala mezinárodní interdisciplinární studijní program Comparative East-West-Studies se zaměřením na politologii na Universitě Regensburg. V průběhu studia absolvovala mj. stáž v Německém Spolkovém sněmu. Pracovala jako zpravodaj ekonomické redakce ČTK, působila jako content manager ve společnosti Patria Online, kde vedla zpravodajský tým, a pracovala také jako mluvčí předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.