Nobelista vzkazuje Fedu: Zvyšte sazby teď! Jestli už není pozdě

Kdy americká centrální banka zvýší úrokové sazby z minima, kam je nechala spadnout před šest a půl lety? Odpověď na tuto otázku trhy hledají již několik měsíců a indicie v podobě dat z největší ekonomiky světa zatím posunuly očekávaný termín z června na závěr letošního roku. Pokud vůbec. Podle držitele Nobelovy ceny Roberta Shillera je pro první zvýšení klíčových sazeb nejvyšší čas. Pokud už není pozdě.

Fed by měl zvážit zvýšení sazeb co nejdříve, aby zastavil riziko spojené s tvorbou spekulativních bublin na trhu akcií i realit, uvedl pro CNBC ekonom Robert Shiller, který si před dvěma roky vysloužil Nobelovu cenu za svůj příspěvek v oblasti prognózování dlouhodobých cen aktiv. Americká centrální banka by se tak vyhnula opakování svých chyb v minulosti, kdy neřešila problém nepřiměřeného růstu cen nemovitostí, který vedl k poslední světové krizi.

„Centrální banky mají tendenci ignorovat spekulativní bubliny, dokud není pozdě… A možná už pozdě je. Akciový trh ve Spojených státech je dost vysoko a ceny na realitním trhu rostou,“ podotkl profesor ekonomie. Jmenuje přitom San Francisco a celý stát Kalifornie jako oblasti s prudkým růstem cen realit, kde lze již o bublinách hovořit.

Americká ekonomika propadla. Dočasně?

Wall Street posouvá svá historická maxima především ve víře, že americké sazby zůstanou na minimu (a s nimi extrémně uvolněné podmínky na úvěrovém trhu) déle, než se předpokládalo. Takové sázky se stupňují s každým horším údajem z ekonomiky – naposledy nepotěšila páteční zpráva o poklesu amerického HDP v prvním čtvrtletí o 0,7 procenta, ačkoli prvotní odhad informoval o mírném 0,2procentním růstu. Mnoho odborníků nicméně výraznou revizi k horšímu připisují dočasným sezónním faktorům a růst sazeb ještě letos nevylučují.

Shiller dlouhodobě varuje před růstem akciových trhů, který není hnán nadbytkem či euforií, ale strachem. Strachem k následků globální finanční krize, z nerovnosti i rostoucí moci technologií, které čím dál rychleji nahrazují lidskou práci. Tento fenomén nazývá „novou normou růstu“. 

Nobelista Shiller: Strach žene akcie čím dál výš

Newsletter