7 miliard pro Řecko v červenci, navrhuje EK

Evropská komise navrhuje řešit okamžité finanční potřeby zadluženého Řecka ve výši asi sedmi miliard eur (asi 189 miliard korun) půjčkou ze staršího krizového fondu, který v minulosti společně vytvořily všechny země Evropské unie (Evropský finanční stabilizační mechanismus; EFSM). Za půjčky z něj ručí všechny unijní státy a ministři financí několika zemí mimo eurozónu dali tento týden jasně najevo, že se jim podobná půjčka Řecku nelíbí.

Podmínkou pro vyplacení peněz má podle návrhu komise – kromě potřebné formální řecké žádosti – také být, že Atény dnes schválí první reformní kroky dohodnuté na nedávném summitu eurozóny. Návrh zmiňuje chystané změny pravidel daně z přidané hodnoty, úpravy penzijního systému a řízení statistického úřadu.

Řecký parlament dnes bude hlasovat o reformách a vláda nutně potřebuje hlasy opozice – a to hodně hlasů opozice. Premiér Tsipras dal najevo, co si myslí o dosažené dohodě v Bruselu…

Posted by Roklen24 on 15. červenec 2015

Půjčka by byla vyplacena v jedné platbě na účet řecké národní banky okamžitě po přijetí příslušného rozhodnutí. Měla by maximálně tříměsíční splatnost. Komise předpokládá její proplacení z peněz, které Řecko získá poté, co se dohodne o třetím záchranném balíku se záchranným fondem eurozóny (Evropský stabilizační mechanismus; ESM).

„Unijní pomoc Řecku prostřednictvím EFSM zajistí finanční stabilitu unie a eurozóny,“ uvedla komise v krátkém písemném vysvětlení svého záměru.

Za půjčky z EFSM ručí všechny země EU, nejen státy platící eurem. Česko by tak v případě, že podobný postup bude skutečně realizován, krátkodobě ručilo za 1,13 procenta úvěru, tedy asi za 2,1 miliardy Kč.

Summit eurozóny v noci z neděle na pondělí rozhodl, že zadlužené Řecko může začít vyjednávat s ESM o třetím záchranném programu. Podmínkou jsou tvrdé reformy, z nichž první má dnes schválit řecký parlament, a některé další kroky. Jednání o programu ale budou nějakou dobu trvat a okamžité řecké finanční potřeby tak musí být řešeny jiným způsobem.

Proti použití mechanismu EFSM ostře protestuje nejen český ministr financí Andrej Babiš, ale například také jeho britský kolega George Osborne. S návrhem komise musí souhlasit členské země EU kvalifikovanou většinou. Podle diplomatů se státy eurozóny asi budou snažit proces schvalování urychlit, například využitím písemné procedury.

„Já předpokládám, že ten návrh bude muset být projednáván na radě ministrů financí Ecofin a pozice naší vlády k tomuto návrhu je odmítavá,“ řekl Sobotka novinářům ve Sněmovně. Vláda se podle něj domnívá, že by komise měla hledat jinou cestu řešení. „Protože už na konci roku 2010 byl závěr Evropské rady o tom, že tento mechanismus už nebude po roce 2013 používán. A vzhledem k tomu, že máme rok 2015, tak už by používán být neměl,“ dodal.

Newsletter