Bitcoin jako podvod? Kim Čong-un si to rozhodně nemyslí

Každého zaměstnance, který by se u nás v bance rozhodl obchodovat s bitcoinem, bych vyhodil za hloupost. Tak se během včerejšího dne vyjádřil na adresu nejznámější digitální měny, potažmo jejích fanoušků, šéf největší americké banky Jamie Dimon. Podle něj není bitcoin nic jiného než podvod, který neskončí dobře. Co k tomu říci? Snad jen to, že Kim Čong-un by s ním nesouhlasil.

„Bitcoin neskončí dobře. Je to podvod, který je horší, než byla tulipánová horečka,“ řekl na newyorské investiční konferenci šéf JPMorgan Dimon. „Pokud by jakýkoliv trader v JPMorgan začal obchodovat bitcoin, vyhodil bych ho během vteřiny. Jednak proto, že je to proti našim pravidlům, a za druhé za jeho hloupost. Oboje je velice nebezpečné,“ přepisuje bankéřova slova agentura Bloomberg.

Podle Dimona se v případě digitálních měn nemůžeme dostat do situace, kdy světové vlády povolí existenci měny bez jakéhokoliv dohledu, obzvláště pokud by se něco pokazilo. Na druhou stranu, kryptoměny dle bankéře mohou být užitečnou věcí pro „některé“ lidi, kteří nemají jinou možnost.

Perzekuce fandů kryptoměn pokračuje? Zákaz směny za jüan?

„Pokud žijete ve Venezuele, Ekvádoru, v Severní Koreji či v jiných podobných zemích, případně jste-li drogový dealer, vrah či něco podobného, bude se vám lépe žít s bitcoinem než s americkým dolarem. V takových případech můžeme hovořit o bitcoinovém trhu, který je však silně omezený,“ řekl Dimon.

I přesto, že si tak bitcoin a další kryptoměny nezískaly bankéřovo srdce, technologii blockchain se to podařilo. Její aplikace v případě bank je podle Dimona možná, ovšem nestane se tak přes noc.

Odvážná sázka: Bitcoin za 500 tisíc dolarů do roku 2030

Kim Čong-un by nesouhlasil. Do boje vysílá své hackery

S přístupem Jamieho Dimona by dost možná nesouhlasil severokorejský diktátor Kim Čong-un. Pod tíhou mezinárodních sankcí je jeho země nucena si vytvářet alternativní „spojení“ se zbytkem světa, a to například právě prostřednictvím světa digitálních měn. Podle poslední zprávy bezpečnostní firmy FireEye, kterou cituje server Quartz, se proto severokorejští hackeři vrhli do „boje“ o bitcoiny, a to nejen v návaznosti na sankce. Velkou roli hrála i jeho nedávná rally.

Podle informací FireEye se Severní Korea podílela na ne méně než třech kyberútocích, které byly zaměřeny na jihokorejské kryptoměnové burzy, a tedy na získání dodatečných finančních prostředků, přičemž z toho jedna tato „akce“ prý byla úspěšná.

Jedním ze způsobů, kterým byly útoky provedeny, byl tzv. cílený pishing. Jedná se o rozeslání podvodných emailů, u kterých se odesílatel jeví jako známá osoba či instituce a které mají do vašeho počítače dostat malware. Severokorejští hackeři se dle společnosti FireEye vydávali za subjekty spojené s jihokorejským daňovým úřadem upozorňujícím na vypršení lhůty pro zaplacení daní.

Zmiňované kyberútoky se tak shodují s nedávným reporty, které zahrnovaly kombinaci Severní Korea, Jižní Korea a bitcoiny. V dubnu byly ukradeny BTC z jihokorejské kryptoměnové burzy Yapizon v hodnotě zhruba 5,3 milionu dolarů. V červenci se pak objevily informace o ukradených miliardách jihokorejských wonů, které byly odcizeny z jedné z největších bitcoinových burz Bithumb.

Na základě toho je tedy možné předpokládat, že se zájem Severní Koreji o digitální měny bude navyšovat s tím, jak se jí kvůli mezinárodním sankcím snižují volné finanční rezervy. Ukradené kryptoměny jednoduše prodá za klasické „fiat“ měny, a doplní tak svou ztenčující se pokladnu.

Japonsko: Země vycházejícího slunce a bitcoinových dluhopisů

Newsletter