Britové nemají díky Brexitu navrch, tvrdí kanadský expert

Muž, který pomohl na svět dohodě o volném obchodu mezi Kanadou a zeměmi Evropské unie (CETA), vyjádřil obavy nad nadcházejícími vyjednáváními ohledně aktivace článku 50 Lisabonské smlouvy, jež učiní brexit realitou. Kanadský obchodní expert Jason Langrish se bojí, že pro Brity to nedopadne tak dobře, jak si někteří z nich myslí.

„Brexit je paradoxem. Je to snaha vrátit se do minulosti a zároveň snaha vytvořit vizi pro budoucnost,“ říká kanadský obchodní expert. „Po téměř 45leté existenci jakožto plnoprávný člen Evropské unie chce Velká Británie ven. A zároveň má s EU do dvou let uzavřít novou dohodu,“ uvedl Langrish pro The Guardian. Brexit je podle něj zahozením 45 let integrace a nadcházející vyjednávání o něm nebudou ničím příjemným ani pro jednu stranu.

Langrish totiž ze svých zkušeností při vyjednávání ohledně CETA ví, jak složitá mezinárodní obchodní vyjednávání jsou. „CETA je kvalitní dohodou mezi dvěma spolehlivými a flexibilními partnery, kteří mají zájem plně využít potenciál spolupráce. Avšak nikdy bych si nemyslel, že vyjednávání a ratifikace smlouvy se potáhne déle než deset let,“ uvedl Langrish.

Šéfkuchař Oliver zavře v Británii kvůli brexitu šest restaurací

Stejně trnitá diplomatická cesta může podle kanadského obchodního experta čekat i na Velkou Británii. „Britové, kteří si myslí, že mají nyní díky Brexitu navrch, jsou na velkém omylu,“ myslí si Jason Langrish. „Existují určité aspekty mezinárodních obchodních jednání, o kterých ve Whitehall zřejmě nemají příliš tušení,“ dodal.

Současná britská premiérka Theresa Mayová je v poslední době stále ostřeji kritizována za to, že nemá žádnou jasnou vizi, jak chce vlastně brexit provést. A zmatený vládní kabinet bez strategického plánu vyjednávání může být důvodem, proč se Velké Británii nemusí podařit dosáhnout příznivé dohody s Bruselem.

„V současnosti na stole není žádná vzájemně prospěšná dohoda mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií a v blízké době ji patrně ani nelze očekávat,“ říká Langrish. Ačkoli vyjednávání ohledně spuštění článku 50 mají začít v březnu, obchodní dohoda mezi Velkou Británií a EU tak může být uzavřena třeba až za deset let.

Norská premiérka: Londýn neumí vyjednávat, brexit může být tvrdý

Podobný názor má i bývalý britský velvyslanec při EU Ivan Rogers, který ze své funkce odstoupil začátkem ledna. Podle něj se obchodní dohody mezi EU a Velkou Británií podaří dosáhnout zhruba v polovině 20. let. Rogers rovněž patří k výrazným kritikům postupu současné britské vlády ohledně Brexitu.

Celý proces mohou také značně zkomplikovat také ostatní členské státy Evropské unie. Celá zbylá sedmadvacítka totiž musí vzniklou dohodu mezi Velkou Británií a EU nejprve schválit. Až po souhlasu všech národních parlamentů ji pak může podepsat i Brusel.

Newsletter