Jak je na tom Čína s růstem doopravdy?


07:43 • 13. ledna 2016

Tagy: Čína, HDP

Skutečný hospodářský rozmach Číny by mohl být mnohem nižší, než co říkají oficiální statistiky. Podle nové zprávy neroste čínský HDP tempem 6,8 procenta, ale realitou mohou být hodnoty pod 2,5 procenta. 

I když úroveň hrubého domácího produktu druhé největší ekonomiky světa stále zůstává mnohem vyšší než ty, kterých dosahují nejvyspělejší ekonomiky světa, čínské HDP vytrvale zpomaluje, a to už od roku 2010.

 

Může pád asijského regionu stát za rozpoutáním další světové krize? Jaký je názor analytiků Goldman Sachs?

Posted by Roklen24 on  Monday, 11 January 2016

 

V minulém měsíci čínská centrální banka předpokládala, že v roce 2016 růst HDP zpomalí na 6,8 procenta z odhadované úrovně 6,9 procent v roce 2015. Avšak, londýnská makro výzkumná a poradenská společnost Fathom ve své zprávě tvrdí, že HDP čínské ekonomiky dosahuje pouze úrovně 2,4 procenta ročně. „Dlouho jsme se na legitimitu čínských oficiálních statistik HDP ptali. Ve výsledku vykázalo pouze mírné zpomalení růstu, což shledáváme jako nemožné v kontextu s celou řadou alternativních důkazů, v neposlední řadě s naším vlastním měřítkem ekonomické aktivity Číny, které naznačují, že hospodářský růst by mohl být nízký, někde kolem 2,4 procenta,“ uvedla ve své zprávě s názvem „The fantasy and the reality of China’s economic rebalancing“ společnost Fathom.

Mezinárodní analytici a ekonomové mají již delší dobu podezření, že jsou čínské oficiální údaje o HDP nafouknuté. Ne mnozí se však domnívají, že by meziroční růst ve skutečnosti mohl být tak nízký, tedy na úrovni 2,4 procenta. Mezinárodní měnový fond například odhaduje, že čínská ekonomika vzrostla v roce 2015 o 6,8 procenta a predikuje, že v roce 2016 vzroste o 6,3 procenta.

Čínské akcie znovu propadají, otřásá se mezibankovní trh

„Kromě důkazů, že původní motor růstu, poháněný zejména výrobou, investicemi a exportem, začal zadrhávat, jsme našli také daleko méně ukazatelů, které ukazují na růst spotřeby. To je v rozporu s oficiální strukturou HDP Číny, která naznačuje, že činnost terciálního sektoru má největší nominální podíl na HDP a je také nejrychleji rostoucím. Roční růst oficiálně překročil oba sektory, jak primární, tak sekundární,“ poznamenává společnost Fathom.

Napsat autorovi RSS

Vojtěch Černohorský je student navazujícího magisterského oboru Ekonomická analýza na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze. Zajímá se o finanční trhy a ekonomii. V Roklen24 působí na pozici junior editora.Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.