Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Nej komodita roku 2016 prodlužuje rally. Avšak na jak dlouho?

Nejlepší komoditou roku 2016 je koksovatelné uhlí. Jeho rally, která odstartovala na začátku ledna a postupem času eskalovala, je doslova k nezastavení. Spotová cena během pondělí vzrostla o další bezmála 3 %, aby se tak dle informací The Steel Index zastavila na 232,6 dolarech za metrickou tunu.

Hlavní fundamenty růstu, které cenu uhlí jen za letošek téměř ztrojnásobily, jsou dva. Tím prvním je osekání produkce komodity pocházející z Číny, která je v rámci sledovaného trhu hlavním spotřebitelem, ale rovněž i producentem. Tamní vláda letos nařídila snížení objemu výstupu vyprodukovaného během 330 těžebních dní na úroveň 276 dní s tím, aby po letech silné expanze došlo na omezení celkových kapacit. Svou roli ale hrála i snaha o zlepšení situace silně znečištěného životního prostředí.

K vyšším cenám uhlí pak rovněž přispěla i Austrálie, které se aktuálně potýká s výpadky těžby.

V návaznosti na to mnohé společnosti upravují své cílové ceny. RBC Capital Markets například zvýšila své „cílovky“ oproti těm předchozím o více jak 50 %. Konkrétně pro rok 2017 o 65 % až na 165 dolarů, pro 2018 pak na 150 dolarů. Podle analytického týmu firmy by výpadek hlavního zdroje těžby měl i nadále pokračovat, přičemž k celkové stabilizaci sledovaného trhu dojde někdy během příštích tří let.

Obdobně se na celou situaci dívá i UBS. „Omezení světové produkce uhlí je stále v plenkách,“ řekl pro agenturu Bloomberg Daniel Morgan, analytik z UBS. „Nabídky se jednoho dne vrátí do původních úrovní, ovšem chce to čas. Vyšší ceny tak dle mého názoru ještě setrvají, a to po dobu několika příštích měsíců.“

Čína dá miliardy jüanů na snížení kapacit produkce oceli a uhlí

Rekordní ceny trápí světové ocelárny, pro které je koksovatelné uhlí stěžejní komoditou. Své o tom ví například japonská firma Nippon Steel & Sumitomo Metal, která za dodávku uhlí pro poslední kvartál zaplatila cenu 200 dolarů za tunu, což je nejvyšší suma od roku 2012. Pro srovnání, za třetí kvartál se cena téhož kontraktu pohybovala na 92,5 dolarech.

 

Newsletter