Tento indikátor naznačuje, že se blíží další rok 1929

Indikátor CAPE, neboli cyklicky upravený poměr cen a zisků na akcii (cyclically adjust price to earnings ratio), je v posledních měsících velmi skloňovaným statistickým ukazatelem. V posledních letech vystřelil do výšin, ve kterých nebyl od technologické bubliny koncem 90. let a předtím od Velké hospodářské krize. Jak by vypadal akciový trh, kdyby se historie opakovala?

CAPE měří poměr sezonně očištěné ceny akcií a průměrných zisků daných firem za posledních deset let. Ukazatel je také znám pod názvem Shillerův P/E poměr, pojmenován podle yaleského profesora Roberta Shillera. Přestože mnozí odborníci tento ukazatel kritizují a podceňují, stále se jedná o standardní měřítko valuace akcií, uvádí server Market Watch.

Když pomineme současnou hodnotu, tak z historie CAPE vystoupal nad absolutní hodnotu 30 jen dvakrát v historii. V obou případech při obrovských kolapsech akciového trhu. Jak lze pozorovat na grafu níže, tak se jednalo o roky 1929 a 2000.

Autor grafu Michael Batnick se při své analýze soustředil zejména na konec 20. let, a co k tomu vedlo. Od roku 1919 do roku 1929 vystoupal tento ukazatel z hodnoty 5 na 32,5. Po kolapsu na akciovém trhu došlo k tomu, že některé firmy byly kuriózně hodnotnější „mrtvé“ než na živu, prodávaly se totiž za méně, než měla hodnotu jejich tehdejší aktiva, uvedl Batnick.

Náhodná procházka po Wall Street: Proč nemohou vznikat bubliny?

„Pro opravdu velký kolaps, například o 90 procent by se muselo stát něco velmi nečekaného, jako světová válka nebo dopad asteroidu,“ dodal nadneseně Batnick. Sestavil však graf, který ukazuje, jak by se situace na akciovém trhu vyvíjela, pokud by nastal scénář jako ten z roku 1929.

Kolaps v měřítku Velké hospodářské krize by v podstatě vymazal 28 let zisků indexu Dow Jones. Vrátil by ho do úrovně z roku 1989. Ačkoliv se může toto vyvození zdát jako přehnané, existuje tu určitá podobnost. Ti, kteří aktuálně hromadí hotovost by z toho mohli vyjít jako vítězové. Stejně tak odvážní investoři – jako ti, kteří se odvážili vstoupit na trh těsně po roce 1929.

Dvacet let akcií Amazonu: Ze startupu obrem za 450 miliard dolarů

Autor predikce použil Amazon jako názorný příklad této situace.„Pokud byste chtěli koupit Amazon v hodnotě jeho současných aktiv, tak by vás každá akcie stála 4,29 dolaru. Aktuální cena akcie je ale zhruba 990 dolarů. To by byla parádní 99 % sleva. Zní to absurdně a nepředstavitelně, ale to je přesně to, co se stalo s některými velkými firmami na konci 20 let minulého století,“ uvedl Batnick.

„Americké akcie mají aktuálně valuaci srovnatelnou se dvěma největšími tržními vrcholy v historii. Pokud se bude opakovat rok 1929, bude to noční můra pro současnou generaci, ale dar pro generace příští,“ dodal.

Známá investiční pravidla platí. Stačí trocha statistiky

Newsletter