Pravděpodobnost odchodu Řecka? 60 procent!


18:38 • 29. června 2015

Tagy: Řecko, Syriza, referendum

Jaké jsou možné scénáře vývoje řecké krize a pravděpodobnost jejich naplnění? Nad tím se zamyslela i expertní vědecká odnož prestižního časopisu The Economist – Intelligence Unit (EIU). Podle její analýzy jsou nyní na stole v podstatě jen tři možnosti:

  1. referendum bude zrušeno nebo řecká vláda oficiálně podpoří „ano“
  2. Řekové v referendu řeknou „ano“, čímž odmítnou vlastní vládu
  3. Řekové se v referendu vyjádří proti záchrannému plánu

Analytici EIU se domnívají, že pravděpodobnost prvního scénáře dosahuje 10 až 20 %, scénář druhý odhadují na 20 – 30 % a pravděpodobnost, že Řekové odmítnou záchranný plán, podpoří svou vládu premiéra Tsiprase a nasměrují zemi k bankrotu, je 60procentní.

Scénář dvě i tři však povede k podobným efektům. Tedy vysoké politické nestabilitě, k bankrotu Řecka a výraznému zvýšení pravděpodobnosti samotného Grexitu. Šance odchodu Řecka z eurozóny tak nyní EIU zvýšila na 60 % z předchozích 40 %.

Scénář 1: Dohoda na poslední chvíli

Existuje ještě možnost, že se Grexitu vyhneme. Buď věřitelé nabídnou ústupky nebo se k jednacímu stolu vrátí sama Syriza. Dosavadní strategie řecké vládnoucí strany ale byla založena na zdůrazňování negativních faktorů Grexitu. Vyhrožování referendem pak bylo zbraní, která měla vést k vyjednání lepších podmínek. Věřitelé se v následujících dnech ještě mohou pokoušet přesvědčit Syrizu, aby v referendu podpořila „ano“ záchrannému programu, manévrovací prostor je ale minimální.

Scénář 2: „Ano“ navzdory doporučení vlastní vlády

Pokud se Řekové v referendu vysloví „ano“ pro záchranný program navzdory doporučení vlády premiéra Tsiprase, bude to pravděpodobně konec Syrizy ve vládě. S pádou současné vlády ztratí věřitelé partnera pro vyjednávání a poslanci mohou blokovat jmenování nové vlády technokratů. Tento scénář tudíž vede k vážné politické nestabilitě, vůle poslanců bude v rozporu s vůlí lidu a na pořadu dne budou předčasné volby, jakákoliv finanční stabilita se odkládá.

Scénář 3: „Ne“ záchrannému programu

Podle EIU jde o nejvíce pravděpodobný scénář. Rozhodnutí vlády bude v souladu s vůlí lidu. Bude otázkou, zda bude toto „ne“ interpretováno jen jako odmítnutí současných návrhů věřitelů nebo jako všeobecné odmítnutí eura. Syriza využije takto nabytý politický kapitál k pokusu o další tlak na zmírnění podmínek záchranného programu, je však otázkou, zda věřitelé mohou (kvůli morálnímu hazardu) ještě ustupovat. Tento scénář by s největší pravděpodobností vedl k vystoupení Řecka z měnové unie.

Napsat autorovi RSS


Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.