Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

Koruna posouvá hranice své síly. Co by mohlo zbrzdit její rally?

Koruna během včerejška zpevnila na vůbec nejsilnější hodnotu od ukončení kurzového závazku ČNB. Byť se oproti předchozímu „rekordu“ jedná o posun pouze o zhruba haléř, trend posledních dní je více než jasný. Co by však mohlo zbrzdit aktuální rally české měny?

Ještě do včerejšího podvečera byla nejsilnější hodnota koruny od konce intervencí hranice 26,34 za euro. Ta byla ale prolomena, a to až k 26,33 EURCZK. Hlavním motorem posilování domácí měny zůstává i nadále dobrá výkonnost české ekonomiky. Ta je navíc podpořena vidinou vyšších sazeb, která však s trvale sílícím kurzem pozvolna ochabuje. V neposlední řadě lze zmínit všeobecný klid na světových trzích. Podle Marka Dřímala, ekonoma Komerční banky, pak sehrál roli i pokles domácích tržních výnosů, který rovněž nahrává silnějším hodnotám.

I přesto je ale ve hře fundament, který by korunovou rally mohl dočasně zastavit. Během včerejška ministerstvo financí zveřejnilo dubnový údaj ohledně podílu zahraničních investorů držících státní dluhopisy denominované v korunách. Oproti březnovému rekordu na 47,3 % jsme se dnes již za předminulý měsíc dostali na 45,4 %, což odpovídá hodnotě více jak 690 miliard korun. Tento posun souvisí s tím, že někteří investoři se v návaznosti na zpevňující korunu rozhodli prodat držené bondy a pak následně realizovat zisky z kurzového přecenění.

Pravdou však je, že vzhledem ke spekulaci ohledně sázky na silnější korunu, která ještě před samotným exitem dosahovala dle odhadů až 65 miliard euro (samozřejmě ne vše bylo vsazeno na dluhopisový trh), se stále nejedná o výraznější pokles podílu zahraničních investorů. Někteří ze spekulantů mají pevné nervy a čekají na další posun EURCZK k silnějším hodnotám, a právě to by mohlo další korunou rally, pokud bude pokračovat, poměrně zbrzdit. Jakmile se trh od těchto spekulantů pročistí, bude mít domácí měna volný prostor pro další posun tažený primárně fundamenty z reálné ekonomiky.

Dnes se koruna obchoduje na 26,37 EURCZK a držet by se měla v pásmu od 26,32 až 26,42 za euro. Ve dvojici s dolarem se včera dostala až k 23,44 USDCZK, což je nejsilnější hodnota od poloviny roku 2015. Aktuálně se nachází na 23,45 za dolar, přičemž pohybovat by se měla v rozmezí od 23,41 až 23,49 USDCZK.

Chcete silnější korunu? Bez investic to nepůjde…

Euro má za sebou další posílení, a to zpět nad 1,120 EURUSD. Aktuálně se obchoduje kolem 1,124 dolaru za euro.

Zpevnění společné evropské měny včera přišlo i přesto, že květnová míra inflace eurozóny zpomalila, a to z předchozích 1,9 % na 1,4 %. K vyšším číslům ji nepomohl ani silný příspěvek sektoru energií. Jádrová inflace, která nezahrnuje právě ceny energií a potravin, pak meziročně klesla z 1,2 % na 1 %.

Tato čísla tak zřejmě posunula možný termín, kdy by Evropská centrální banka mohla vůbec začít uvažovat o postupném utahování měnové politiky. Byť jsou ostatní evropské ekonomické ukazatele poměrně slušné, inflace se stále drží výrazně pod vytyčeným 2% inflačním cílem. Proto ECB ještě nebude chtít přistoupit ke změně své stávající politiky, ať už z hlediska sazeb, tak i programu kvantitativního uvolňování.

Co se týče dalších ukazatelů, v Německu byla zveřejněna květnová míra nezaměstnanosti, která klesla z 5,8 % na 5,7 %. Jedná se o vůbec nejnižší číslo od sjednocení země v roce 1990.

Z dnešního dění je možné jmenovat index PMI sektoru služeb a průmyslu, který bude zveřejněn jak za eurozónu, tak i za USA (vyjma indexu PMI bude zveřejněn i ISM). Ze Spojených států pak navíc přijde i Národní report o zaměstnanosti, který vytváří agentura ADP.

Eurodolar tak pro dnešek vidíme mezi hranicemi 1,121 až 1,127 EURUSD.

Newsletter