Wall Street v předvečer údaje o HDP ovládla obří fúze

Nadějné zisky, růst cen ropy, nakonec mírné ztráty na právě poklesu cen ropy. Wall Street se v předvečer údaje o výkonu americké ekonomiky drží zpět a hlavní zprávou je obří spojení ve farmaceutickém sektoru mezi Pfizer a Allergan za 160 miliard dolarů. Indexy S&P 500 a Nasdaq konči o desetinu a DJIA o dvě desetiny procenta níže.

Jasnou korporátní událostí dneška je oznámení, že se americká farmaceutická společnost Pfizer dohodla na převzetí konkurenta Allergan, který sídlí v Irsku. Oba tituly v celodenní bilanci na Wall Street odepisovaly – 2,7 % a 3,4 %. Transakce v hodnotě kolem 160 miliard dolarů (zhruba čtyři biliony korun) vytvoří největšího výrobce léků na světě. Navíc umožní Pfizeru snížit daňovou zátěž přesunem ústředí do Irska. Dohoda představuje největší fúzi v historii farmaceutického sektoru. Akcionáři Allerganu dostanou za každou svou akcii 11,3 akcie sloučené skupiny. Mezi nejznámější produkty Pfizeru patří přípravek na podporu mužské potence Viagra, Allergan vyrábí mimo jiné prostředek pro vyhlazování vrásek Botox.

Podle listu The Wall Street Journal je dohoda kvůli přesunu daňového domicilu zorganizována po technické stránce tak, jako by Allergan kupoval Pfizer. Firmy se nejprve spojí ve skupinu s názvem Allergan, která pak bude přejmenována na Pfizer.

Daňový aspekt je klíčovou částí transakce. Ve Spojených státech dosahuje daň ze zisku 35 procent a patří mezi nejvyšší na světě, zatímco v Irsku činí pouze 13,5 procenta.

Pfizer se již loni neúspěšně pokoušel o převzetí britské společnosti AstraZeneca, za kterou nabízel téměř 70 miliard liber. Jedním z motivů byla snaha snížit daňovou zátěž přesunem ústředí ze Spojených států do Británie. Americká vláda před časem zavedla nová opatření, která mají zabránit, aby se domácí firmy prostřednictvím fúzí se zahraničními podniky vyhýbaly placení daní v USA. Kvůli těmto novým pravidlům loni americká společnost AbbVie zrušila plánované převzetí irského konkurenta Shire v hodnotě 55 miliard dolarů. Podle odborníků však opatření americké vlády nezabraní Pfizeru ve změně domovské země z USA na Irsko.

Pod výkonem indexu amerických bluechips DJIA se podepsaly tituly Goldman Sachs, Apple nebo Boeing. Procento odepsal sektor utilit.

Elliot Management investora Paula Singera dosáhl 6,5% podílu ve výrobci hliníku Alcoa a očekává ze své nové pozice „konstruktivní dialog“ s vedením firmy. Akcie odpověděly 4% růstem.

Hlavní úterní ekonomickou událostí bude zpřesněný údaj o výkonu americké ekonomiky ve třetím čtvrtletí roku. Doplní jej index cen domů, předstihový ukazatel aktivity ve výrobě i spotřebitelská důvěra.

Newsletter