Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Kam za levnými nákupy? Všechny cesty vedou do Londýna

Výsledek loňského červnového referenda o vystoupení Velké Británie z EU se v prvních měsících projevoval primárně na devizovém trhu. Na podzim loňského roku tak byla britská měna vůči euru nejslabší za poslední téměř dekádu. Následně se kurz stabilizoval a klid vydržel až do červnových parlamentních voleb. Jejich výsledek byl ale pro trhy opět šokem. Vládní konzervativci svou pozici neupevnili a do vyjednávání i brexitu jdou oslabeni. Libra tak opět padá a atakuje mnohaletá minima. 

Slabá britská měna si již začíná vybírat svou daň. Zatímco Spojené státy i eurozóna se potýkají s tím, že inflace ztrácí v poslední době na síle, ve Velké Británii je tomu přesně naopak. Květnový růst spotřebitelských cen dosáhl v meziročním vyjádření 2,9 %. Inflace je tak na čtyřletém maximu. Zásah ze strany britské centrální banky směrem k jejímu zkrocení ale čekat nelze. Naopak se obáváme, že s rokem 2018 bank of England svou klíčovou úrokovou sazbu sníží. Nejistota související s Brexitem totiž povede k tomu, že se v Británii nebude investovat do nových výrobních kapacit. Těžko činit investiční rozhodnutí s dobou návratnosti několik, někdy i mnoho let, pokud není zřejmé, jak bude podnikatelské prostředí vypadat za dva roky. Rozmýšlet si své spotřebitelské výdaje budou i domácnosti. Celkový hospodářský růst tak napřesrok spadne pod jedno procento.

Výsledkem je, že si čeští spotřebitelé mohou v Londýně výhodně nakoupit. Británie je zatím stále v EU, cla a daně nás tedy netrápí, a libra stojí méně než 30 korun.

Autorem textu je hlavní ekonom Komerční banky Jak Vejmělek

 

Newsletter