Jak peercoin těžil z bitcoinového půlení

Těžba bitcoinů je možná nejlépe vnímána jako spekulativní úsilí. Těžaři spotřebovávají elektřinu a přeměňují ji v naději, že hodnota vytěžených bloků bitcoinů bude větší než náklady na spotřebované elektrické médium. Pokud tomu tak není, pak zbývají těžařům dvě možnosti – mohou s těžbou seknout, nebo začít těžit jinou kryptoměnu. Někteří právě s nedávným bitcoinovým půlením zvolili právě tuto druhou možnost.

Na začátku tohoto léta, kdy došlo u bitcoinu k tzv. půlení, se smrskl jeden vytěžený blok této virtuální měny z 25 na 12,5 BTC. Během několika minut se tak stala těžba méně zisková. Ale než opustit své stroje a úsilí vložené do těžby, nezanedbatelná část těžařů raději zvolila těžbu jiné virtuální měny s názvem peercoin.

Peercoin vznikl v roce 2012 a řadí se mezi osvědčené kryptoměny, jež fungují na velmi podobném principu jako bitcoin. Koneckonců těžaři, kteří se předtím zaměřovali na těžbu bitcoinu, potřebovali alternativu, ke které je jejich výbava kompatibilní.

Proč ten zájem o peercoin?

Nová ekonomická příležitost pro těžaře byla vytvořena přístupností k těžbě peercoinu. Na rozdíl od bitcoinu, který používá k zabezpečení sítě proces zvaný proof-of-work (PoW), peercoin je hybridní kryptoměnou, která využívá proces zvaný proof-of-stake (PoS).

V modelu PoS ti, kteří vlastní peercoin, jsou také těmi, kteří v síti ověřují transakce. Čím více peercoinů držíte, tím důležitější je pro síť Vaše ověření. Klíčovou zajímavostí je, že tento systém nutí uživatele peercoiny spíše šetřit nežli utrácet.

Nicméně stále existuje síť těžařů, jejichž úkolem je těžit nové peercoiny pro oběh v síti. Na rozdíl od bitcoinu, který má přesný plán k uvolňování dalších bitcoinů do oběhu, je peercoin je více pružný. Rychlost uvolňování nových „mincí“ do oběhu zaleží na obtížnosti sítě. To znamená, že čím je obtížnější těžit, tím jsou v síti nabízeny nižší odměny pro těžaře.

Například, 18. června jeden vytěžený blok obsahoval 75,77 peercoinů (PPC). 10. července, tedy jeden den po bitcoinovém půlení, se snížila hodnota jednoho bloku na 64,8 PPC.

Symbiotický vztah

Zdá se, že ekonomika vede těžaře k tomu, aby migrovali z bitcoinu na peercoin. Nicméně, vzhledem k jedinečným pravidlům této sítě se zdá, že jde jen o krátkodobou záležitost.

Další dny se těžba peercoinů stala nákladnější než těžba bitcoinů. Vztah mezi těmito virtuálními měnami vede k tomu, že těžaři rutinně přepínají své zaměření na těžbu toho či onoho. Kyle Sidles, těžař ze státu Washington, vysvětlil, že jeho provoz je nastaven tak, aby přepínal mezi těžbou bitcoinů a peercoinů ve snaze maximalizovat svou marži. „Bezprostředně po půlení byla ziskovost těžby peercoinů blízko té bitcoinové. Netrvalo to dlouho a řada bitcoinových těžařů si toho všimla a zaměřila se na peercoin.“

Peercoinová hodnotová propozice

Samozřejmě se můžete ptát, co dává peercoinu vůbec jeho hodnotu. V této chvíli je peercoin malá kryptoměna s kapitalizací cca 8 miliónů dolarů a malou skupinou věrných vývojářů. Ve svém jádru je však peercoin decentralizovaným uchovatelem hodnoty.

Randy Vittorini, manažer komunity PeercoinTalk, shrnul cíle peercoinu následovně: „Peercoin byl záměrně navržen tak, aby plnil spíše úlohu páteřní měny nežli měny transakční.“ Jeho argumentem je, že jediným záměrem peercoinu je zůstat decentralizovaný, což poskytuje ochranu pro ty, co si chtějí uchovat hodnotu svého bohatství.

Chcete-li zůstat decentralizovaní, musí být zabráněno drobným transakcím vyskytujícím se na hlavním blockchainu peercoinu. Za účelem dosažení tohoto cíle protokol účtuje paušální poplatek 0,01 peercoinu za každou transakci.

Vzhledem k tomu, jak drahé to je, blockchain zůstává očištěn od záplavy transakcí, což mu umožňuje zůstat datově přehledným. Být decentralizovaný je jednodušší spíše pro malý blockchain nežli pro velký.

Vztah žije dál

Přestože velká část nově zapojujících se těžařů nakonec od peercoinu odejde zpět k mainstreamovému bitcoinu, vztah mezi těmito dvěma kryptoměnami může pokračovat tak dlouho, dokud budou těžaři schopni vytěžit z jejich hardwaru poslední cent. Lehce se tak lidé zaměřující se na těžbu virtuálních měn přepnou z režimu těžby jedné měny do druhé.

Tento vztah je pro těžaře zcela oportunistická záležitost s malým přínosem pro peercoin. Je velmi pravděpodobné, že mnoho těžařů prodává své vytěžené peercoiny ihned poté, co je vydolují. V konečném důsledku se tak vztah mezi bitcoinem a peercoinem změní na vztah parazitní. Tentokrát je to peercoin, který z tohoto vztahu těžil, příště to bude zase bitcoin nebo jiná alternativní kryptoměna (altcoin).

Pojem „FinTech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter