Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Ve stínu bitcoinu, ale na jak dlouho? Raketový růst etheru

Bitcoinová horečka dosáhla v minulém týdnu svého vrcholu. Cena nejznámější kryptoměny od začátku roku vyletěla o více než dvojnásobek. Mnohem větší úspěch však zažívá jeho konkurent – ether – jehož cena ve stejném období vystřelila o více jak 2800 %. Znáte ho?

Cena bitcoinu se minulý týden vyšplhala poprvé v historii až nad 2700 dolarů. Ještě 1.ledna přitom denní maximum činilo 1003,25 USD. Jen v tomto roce se tak této kryptoměně s největší tržní kapitalizací podařilo svou hodnotu zvýšit o více než 270 %.

Raketový růst etheru

Nálada kolem bitcoinu podporuje zájem investorů i o ostatní kryptoměny. A jednou z těch nejoblíbenějších je právě ether. Zatímco se ETH na začátku roku obchodoval na 8,24 dolarech, dnes se vyšplhal až na 231 USD. To je opravdu impozantní nárůst o více jak 2800 %.

Nedávná studie týkající se trhu kryptoměn vypracovaná Cambridgeskou univerzitou ukázala, že růst obliby i tržní kapitalizace jiných digitálních měn na úkor bitcoinu dlouhodobě znatelně roste a právě ether má mezi nimi výrazné zastoupení. Zatímco jeho podíl na celkové tržní kapitalizaci kryptoměn ještě v březnu 2016 činil 10 %, o rok později to bylo již 16 % (aktuálně více jak 27 %). Co se počtu transakcí v průběhu dne týče, i tam zažívá ether raketový růst (více k tomu viz článek Kryptoměny aktivně používá přes 3 miliony lidí, jejich význam roste).

Ethereum místo internetu?

Ether je o něco mladší než rozšířenější bitcoin, který vznikl v roce 2008. Počátek projektu Ethereum se datuje do roku 2014, kdy vývojový tým v čele s Vitalikem Buterinem zahájil předprodej nové kryptoměny, za kterou získal 31591 bitcoinů. V následujícím roce pak byla spuštěna funkční platforma Frontier, v loňském roce pak první produkční platforma Homestead.

Ether je kryptoměna založená na technologii s názvem Ethereum, která funguje podobně jako bitcoin na decentralizované síti počítačů, které sdílejí časově označenou databázi blockchain, v níž se ukládají transakce mezi jednotlivými adresami. Technologie Ethereum se však od bitcoinového blockchainu odlišuje tím, že nejde jen o systém umožňující platební transakce, ale vývojáři v něm mohou navíc vytvořit jakýkoli druh kódu stojící nad sdílenou databází blockchain.

Ethereum bylo vytvořeno jako decentralizovaná platforma pro provoz tzv. chytrých kontraktů (smart contracts) – aplikací, které běží přesně tak, jak byly naprogramované, a to bez jakékoli možnosti přerušení, zásahů, podvodů či zásahů třetích stran. Smart contract je počítačový program, který, jakmile dojde ke splnění určitých podmínek či okolností, může automaticky realizovat daný kontrakt. Díky tomu má potenciál do značné míry vyřadit lidský prvek.

Film: The Blockchain and Us

Provoz takových aplikací na blockchainu, obrovské globální sdílené infrastruktuře, tak podle informací této platformy umožňuje uživatelům vytvářet trhy, uchovávat registry dluhů či závazků, přesouvat finance v souladu s instrukcemi stanovenými v minulosti a mnoho dalších věcí – to vše bez prostředníka či rizika z protistrany.

Škála využití je poměrně široká, například banka Barclays využívá formu této technologie k obchodování s deriváty, ukrajinská vláda ji zase plánuje využít pro posílení transparentnosti svých volebních hlasovacích systémů, podobné řešení se testuje také pro estonskou burzu cenných papírů. Buterin svůj systém považuje za nástupce internetu, jehož předností bude bezpečná komunikace, elektronický obchod či elektronická veřejná správa.

Měna ether je v tomto systému, na rozdíl od bitcoinu, nikoli jeho hlavním účelem, ale v první řadě odměnou za vzájemné poskytování výpočetních služeb pro programy, které do sítě uživatelé vkládají. Tvůrci etheru přitom očekávali spíše to, že na rozdíl od bitcoinu bude mít na jeho cenu vliv objem transakcí než spekulace.

Odvážná sázka: Bitcoin za 500 tisíc dolarů do roku 2030

Popularita bitcoinu roste, ale takhle to asi být nemělo…

Zatímco původní bitcoinový blockchain byl vyvinut spíše jako platební systém pro spotřebitele, rostoucí zájem o blockchainovou technologii Ethereum ve světě firem naznačuje, že by mohla svého předchůdce do budoucna zastínit.

Pozoruhodné nadšení

V nedávné době byla založena skupina s názvem Enterprise Ethereum Alliance (EEA), která má propojovat velké firmy s prodejci technologií za účelem práce na projektech využívajících blockchain. Do této skupiny patří i velké firmy, jako je JPMorgan, Microsoft, Intel, či CME. Minulé úterý EEA ohlásila, že se k ní připojilo dalších 86 společností, mezi které patří například Toyota, Merck, ING, či Rabobank. „Naši noví členové pochází z různých sektorů, jako je farmaceutický sektor, mobilní operátoři, banky, automobilky, management consulting či hardware,“ uvedl podle serveru CNBC ve zprávě Julio Faura, předseda EEA a šéf divize Blockchain Innovation v Banco Santander. „Nadšení kolem EEA je pozoruhodné,“ dodal.

Tato skupina přitom není jedinou, která se snaží vytvořit standardy pro blockchainové systémy. Další jsou dle CNBC sdružení R3, Digital Asset Holdings a Hyperledger Project. Poslední z nich používá Společnost pro celosvětovou mezibankovní finanční telekomunikaci SWIFT pro třetí stupeň svého projektu inovace globálních plateb, jehož cílem je učinit mezinárodní platby rychlé a snadno dohledatelné.

Blockchain by mohl bankám ušetřit miliardy

Ale…

Na druhou stranu právě v sektoru finančních služeb roste Ethereu velká konkurence – Ripple, který funguje na trochu odlišném principu – informovali jsme v článku Ripple: Startup za miliardy. V čem je jiný než bitcoin?.

Pravdou také je, že je tato blockchainová technologie zatím stále ve fázi experimentu, není tedy vyloučeno, že se objeví nová a nepředvídatelná rizika či problémy. Zádrhelem se může stát třeba ochota firem spolupracovat se svými konkurenty na síti, která sdílí tržní informace. Takto již například banky Goldman Sachs či Morgan Stanley v loňském roce vystoupily ze sdružení R3 a začaly vyvíjet vlastní blockchainové projekty a alternativní skupiny, což může do budoucna ohrozit jeho potenciál vytvořit reálně využitelné aplikace této blockchainové technologie.

Co bude dál?

Zatímco ještě před rokem měli o kryptoměnu ether zájem jen opravdoví kryptoměnoví nadšenci – 83 % nákupů etheru proběhlo podle údajů CryptoCompare přes bitcoin – podle dat z minulé středy byl přitom podíl BTC jen něco přes 32 %, přičemž prudký nárůst zaznamenaly transakce přes „fiat“ měny, zejména americký dolar a korejský won. Takový vývoj může naznačovat, že ether nabývá na atraktivitě pro stále širší základnu investorů.

Ne každý by však vsadil na to, že rally etheru bude pokračovat. Například Jason Hamilton, obchodník s bitcoinem, se obává toho, že produkty, jako je ethereum, mohou být napodobovány. „Lidé kupují specifický blockchain, ale velké zájmy jsou v technologii. Tam se zřejmě budou vyrábět vlastní klony a tokeny etheru, které každý kupuje, a ty nebudou k ničemu jinému než k obchodování. Ale kdo ví,“ řekl Hamilton pro CNBC.

„S etherem obvykle neobchoduji. Obávám se toho, že bublina praskne. Na druhou stranu je ale možné, že se bude ještě dlouho nafukovat,“ dodal.

Newsletter