Analytik: QExit? Klidně může přinést měnovou válku

Evropská centrální banka a Federální rezervní systém se pomalu probouzejí z dlouhého spánku. Co se stane, pokud nebudou koordinovat svou politiku? Na to odpověděl analytik Albert Gallo v americké televizi CNBC.

Analytik fondu Algebris Macro Credit Fund, Albert Gallo, minulý týden zdůraznil, že je klíčové, aby spolu Fed a ECB spolupracovaly při exitu z extrémně uvolněné měnové politiky. „Míříme sice do prostředí mnohem mírnějších stimulů, snížení bilancí obou bank však bude velmi těžké. Pokud neuskuteční změny synchronizovaně, vznikne měnová válka,“ uvedl Gallo, který se v minulosti zaměřoval obzvláště na (ne)udržitelnost programu kvantitativního uvolňování.

„To, co jsme viděli v posledních týdnech, může být zajímavým příkladem. Euro posílilo až nad 1,180 EURUSD poté, co se Fed vyprofiloval do více holubičího sentimentu. To by mohlo zpomalit export z eurozóny, efektivně přenést inflaci zpět do Spojených států a zatlačit ECB k tomu, aby učinila krok zpět na své cestě k utaženější měnové politice,“ dodal Gallo.

Korunu čeká týden téměř bez dat. Naopak v USA mají „veselo“

Relativně pozitivní výstupy z evropské a americké ekonomiky v posledních měsících pobídly centrální banku Spojených států a eurozóny k tomu, aby oznámily scénář utahování své měnové politiky, resp. o něm začaly uvažovat. To ve zmiňovaných případech obvykle znamená upustit od aktivit, jako je nakupování části vládního (u ECB i soukromého) dluhu a snižování krátkodobých úrokových sazeb.

„Výsledkem měnové války může být situace, kdy se obě centrální banky budou bát učinit první krok a vystoupit z režimu kvantitativního uvolňování. Takový krok by se v tomto případě stal velmi náročný a riskantní,“ uvedl analytik Algebris Macro Credit Fund.

ECB brzdí rozjeté euro. Pomůže to?

Měnová válka nastává tehdy, když země záměrně znehodnotí svoji měnu, aby získala výhodu oproti zahraničním obchodním partnerům. Ne všichni odborníci však věří tomu, že tento scénář brzy nastane. Nick Gartside z JPMorgan pro CNBC uvedl, že měnová válka je mírně přehnaným výrazem. „Jsme pořád v prvním roce Trumpova prezidentství a americká ekonomika je aktuálně silná,“ uvedl Gartside na adresu největšího hospodářství, a to i přes všechny prozatímní neúspěchy 45. prezidenta USA.

Uklidněný dolar potopil rozpolcený Fed. Přispěl i Trump

Nedávná data, jako například nonfarm payrolls a další z amerického trhu práce (JOLTS, nové žádosti o podporu nezaměstnanosti), poměrně příjemně překvapila. V červenci bylo vytvořeno celkem 209 tisíc pracovních míst oproti odhadu 183 tisíc. Fed považuje právě tento ukazatel – vedle dalších jako například inflace – za klíčový, co se týče případných změn v monetární politice. Gartside k tomu navíc doplnil, že jak ECB, tak i Fed patří mezi centrální banky s kvalitní komunikací. Podle něj další utažení politiky – osekání bilance – oznámí Fed a o něco později pak i samotná ECB.

Newsletter