Británie a nejhorší teroristický útok od 2005? Libra padá


09:44 • 23. května 2017

Tagy: Velká Británie, Terorismus, FTSE, Akcie, libra

Spojené království má za sebou možná nejhorší teroristický útok od roku 2005. Mrtvých je více než dvacet, zraněných téměř šest desítek. Trhy na událost reagují smíšeně. Libra padá.

V multifunkční hale v anglickém Manchesteru se v pondělí večer odehrál koncert zpěvačky Ariany Grande, kterého se zúčastnilo asi 20 tisíc lidí, z toho většina byly děti. Server BBC uvedl, že kolem půl jedenácté večer místního času proběhla exploze ve veřejném prostoru haly mimo koncertní sál. Ukázalo se, že šlo o sebevražedného atentátníka, který odpálil improvizované výbušné zařízení. Výsledkem je 22 mrtvých a 59 zraněných.

I přesto, že stále není potvrzené, zda šlo o teroristický útok, či zda atentátník jednal na vlastní pěst, britská policie incident vyšetřuje jako první variantu. Pokud by se toto podezření potvrdilo, šlo by o nejhorší teroristický útok ve Spojeném království od roku 2005, kdy čtyři islamisté v metru a autobusu zabili 52 lidí.

V návaznosti na celou událost se britské politické strany rozhodly v Manchesteru pozastavit volební kampaň, která se koná před červnovými parlamentními volbami. Shodla se na tom premiérka Mayová společně s opozičním lídrem labouristů Jeremym Corbynem. Rozhodnutí pak podpořili i liberální demokraté a Skotská národní strana.

Jako první reagovaly na zprávu asijské trhy. I přesto, že poměrně slušný výsledek včerejšího amerického obchodování asijské akcie podpořil, útok v Manchesteru jim pomohl do rudých čísel. Japonský Nikkei odepsal 0,33 %, Shanghai klesl o 0,45 % a Hang Seng index spadl o 0,04 %.

Reakce byla pozorovaná i na libře. Ta vůči dolaru oslabila o -0,17 % na 1,1297 GBPUSD, vůči euru pak o -0,27 % na 1,1537 GBPEUR.

Otevření evropských trhů jako by útok vůbec nezaznamenalo. Britský FTSE aktuálně roste o +0,1 %. O +0,12 % pak roste i souhrnný FTSE All-Share. Německý Dax si připisuje +0,2 %, Euro Stoxx 600 pak +0,02 %. Dá se předpokládat, že tento vývoj je dán tím, že stále není jasné, zda opravdu šlo o teroristický útok, ke kterému by se přihlásila konkrétní organizace, či „pouze“ o akci jedince.

 

Napsat autorovi RSS

Absolvent Vysoké školy ekonomické, Národohospodářské fakulty. Dříve studoval na Gymnáziu Voděradská. Když se rozhodoval o zaměstnání, Roklen pro něho byla jasná volba. Mezi jeho záliby patří ekonomie, finanční trhy, rybaření a vaření.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.