Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

AP: Případ Samsung ukazuje závislost lidí na smartphonech

Lidé po celém světě si natolik zvykli na používání smartphonů, že jim výzva firmy Samsung, aby přestali používat rizikový telefon Galaxy Note 7, může připadat jako šílená. Chytré telefony se staly součástí naší existence a jejich vypnutí byť na malou chvíli je takřka nemyslitelné. Riziko, že vám v ruce vzplane baterie, se tak zdá zanedbatelnou cenou za to, že kdykoli můžete shlédnout nejnovější komentáře svých fotek na Instagramu či skypovat s vnoučaty na druhém konci země, napsala agentura AP.

Vypnout a přestat používat telefon? To byste se rovnou mohli odstěhovat někam do jeskyně daleko v horách – pokud byste ji tedy našli, kdybyste bez vašeho miláčka neměli přístup k GPS. Život bez smartphonu si již lidé nedovedou představit, což potvrzují i nejnovější průzkumy. Podle institutu Pew Research Center je vlastní již 43 procent všech obyvatel světa. Největší procento je v zemích jako Jižní Korea (88 procent), Austrálie (77) či Izrael (74).

A jejich používání je takřka nepřetržité. Odkládáme je až těsně před spaním a bereme do ruky hned po probuzení. Studie univerzity v Nottinghamu již loni ukázala, že mladí lidé ve věku 18 až 35 let kontrolují své telefony v průměru 85krát denně, mnohdy zcela bezděčně.

Z toho vychází i společnost Facebook, která už nepočítá své uživatele každý měsíc, ale denně. A například v červnu se k téhle síti ze svých mobilů přihlásila nejméně jednou denně více než miliarda lidí.

Odvyknout si je tak těžké, že kolem toho začal vznikat zajímavý byznys. Firmy pořádají letní „bezmobilové“ tábory pro dospělé, vývojáři vymýšlejí aplikace zabraňující psaní textových zpráv při řízení auta či jiné, které měří čas, který člověk stráví na svém telefonu.

Zůstat bez chytrého telefonu několik týdnů, než dostanou náhradu za GN7, je pro většinu jeho uživatelů nepředstavitelné. Lidé, kteří se ho zbavují, se pokoušejí zůstat online prostřednictvím tabletů, někteří sáhnou do zásuvky pro starší telefon. Například Newyorčan Adam Siemaszko, který již nebezpečný smartphone vrátil, si od kolegy půjčil jeho starší iPhone 5S, jenže ten kvůli několik let starému roku výroby jeho životu nestačí. „Je pro mě neskutečně omezující,“ řekl AP s tím, že si musí co nejdříve koupit iPhone 7, neboť v Samsung ztratil důvěru. Čekací doba je však až šest týdnů.

Newsletter