Evropské i americké výnosy rostou. Dolar oslabila nad 1,0700 za euro, pomohla nad očekávání horší data amerického indexu PMI. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Aktuálně část zisků odevzdává nad tuto hranici.

Merkelová: Islamisté jsou hrozbou, chraňme hranici EU

Islamisté jsou stejnou hrozbou pro Izrael jako pro Evropskou unii. Dnes se na tom v Berlíně shodli německá kancléřka Angela Merkelová a izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Tento týden se na summitu EU bude podle Merkelové rozhodovat, jestli je možné ochránit vnější hranici EU, nebo bude nutné uzavřít řecko-makedonskou hranici „se všemi důsledky pro schengenský systém“. Sama podporuje první možnost.

„Jsme zajedno v tom, že EU a Izrael čelí zčásti stejným výzvám. A v tomto duchu jsme mluvili i o otázkách, jak porazit radikální hnutí Islámský stát, jak je možné zamezit teroristické hrozbě, jak bychom mohli spolupracovat v oblasti bezpečnosti,“ řekla Merkelová.

„V oblasti bezpečnosti, a zejména kybernetické bezpečnosti před sebou vidíme velké výzvy, ale jsem přesvědčen, že je společně dokážeme překonat lépe než každý zvlášť,“ řekl Netanjahu o spolupráci s Německem. „Společně se také snažíme potlačit islamistický terorismus,“ dodal.

Ostrý střet Německa a zemí V4 kvůli imigrantům – Roklen24.cz https://t.co/FefQzexOl4 prostřednictvím @roklen24 #refugeescrisis #V4 #Merkel

Ve čtvrtek a v pátek bude před evropskými politiky stát podle Merkelové zásadní dilema. „Jsme v rámci evropsko-tureckého zásahu na základě migrační dohody mezi EU a Tureckem schopni bojovat s příčinami útěku a zlepšit ochranu vnější hranice? Vyplatí se dál jít touto cestou? Nebo už se musíme vzdát a místo toho zavřít řecko-makedonsko-bulharskou hranici se všemi důsledky pro Řecko, pro celou Evropskou unii a tím i pro schengenský systém?“ řekla kancléřka.

„Ve čtvrtek a v pátek se zasadím vší silou o to, aby se evropsko-turecká dohoda ukázala jako ta cesta, po níž se vyplatí dál jít,“ uvedla Merkelová.

Uzavření hranice mezi Řeckem a Makedonií naopak podporují země visegrádské skupiny (V4), které ho vidí jako způsob, jak zablokovat takzvanou balkánskou cestu, po níž nyní přichází do střední Evropy většina běženců.

Postaví proti sobě a to tvrdě uprchlíci v příštím týdnu země Visegradu včetně ČR a německou kancléřku Merkelovou?

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 14. únor 2016

 

Podle Merkelové v žádném případě na summitu nebude řeč o kontingentech pro vyzvedávání uprchlíků z Turecka, které by EU legální cestou dopravila na své území a rozdělila je mezi členské státy. „Nejde tady o dohodu o kontingentech, i když je to nyní velmi diskutované téma. Docela bychom se zesměšnili, když ještě není mezi evropské státy rozděleno už dohodnutých 160.000 (běženců) a my bychom už schvalovali nové kontingenty,“ řekla Merkelová.

Newsletter