Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

Rozvojový dluh: Hloupý, hloupější a nejhloupější

Jedním z klasických příznaků toho, že se úvěrový cyklus blíží do své nejhorší fáze, je to, že dlužníci, kteří by neměli dosáhnout na požadované financováni, jsou nejen hojně zásobováni úvěry, ale také to, že jsou jimi zásobováni za naprosto šílených podmínek. A to se především na rozvojových a velmi rizikových trzích děje právě teď. Alespoň podle Jonathana Rochforda, manažera portfolia Narrow Road Capital, který si ve svém článku vzal na paškál tři specifické ekonomiky.

Argentina

V červnu získala Argentina 2,75 miliardy amerických dolarů prostřednictvím emise stoletých dluhopisů s výnosem 7,92 %, což je celkem směšné číslo jak vzhledem k délce splatnosti, tak i vzhledem ke kreditnímu profilu země. Ten ostatně odráží S&P rating „B“ a Moody‘s rating „B3“. Pro srovnání, s výnosem nižším o pouhých 5,18 procentních bodů byly emitovány americké třicetileté státní dluhopisy.

Které rozvojové země mají nejvyšší zahraniční zadlužení?

Argentina má dlouhou historii nesplácení svého vládního dluhu, včetně 4 nedoplatků za posledních 35 let. Tato situace v roce 2001 vyústila v soudní spory, které trvaly 15 let, přičemž většina věřitelů se ke svým penězům nedostala. Současná situace ukazuje, že se v Argentině příliš nezměnilo. Inflace je vyšší než 20 % a vláda stále marně doufá, že dostane ekonomiku z recese. Vezmeme-li v úvahu všechny tyto skutečnosti, není pravděpodobné, že by Argentina prošla desetiletí a vyhnula se nesplácení, natož pak 100 let.

Řecko

V červenci získalo Řecko 3 miliardy eur prostřednictvím pětiletých dluhopisů s výnosem 4,63 %, což představuje rizikovou prémii 4,78 procentních bodů oproti pětiletým německým státním dluhopisům. Investoři mají obzvláště krátké vzpomínky na dluh Řecka, a to navzdory tomu, že řecké dluhopisy se v roce 2012 splácely ze zhruba jedné čtvrtiny. Várka pětiletých dluhopisů z roku 2014 se pak prodávala i za 56 % své nominální hodnoty.

Situace v Řecku je stále nejistá, poměr státního dluhu k HDP v současné době činí 179 %. Hospodářství stagnuje po celé roky, protože jeho vláda nadále odolává strukturálním reformám, které navrhuje MMF a EU. Avšak – na rozdíl od kupujících nedávné emise dluhopisů – agentury S&P (rating B-) a Moody‘s (rating Caa2) si nejsou moc jisté tím, že Řecko nezklame své věřitele.

 

Irák

Začátkem srpna získal Irák miliardu dolarů prostřednictvím pětiletých dluhopisů s výnosem 6,75 %, což je prémie ve výši pouhých 4,93 procentních bodů oproti americkým pokladničním poukázkám. Irák stojí před třemi hlavními střednědobými problémy; pokračující válka, výnosy z vývozu závislé na klesajících cenách ropy a závislosti na vojenské a finanční podpoře americké vlády. Každý z nich je přitom mimo kontrolu země. Schodek státního rozpočtu z roku 2016 ve výši 14 % HDP ukazuje, že Irák zjevně nemůže plnit své dluhy bez výrazného obratu situace. Ratingy od agentur S&P (B-) a Moody‘s (Caa1) to ostatně naznačují také.

Závěr

Ze tří příkladů z trhů pochybných dluhů je zřejmé, že rizikové dluhopisy se obchodují s nezvykle nízkou rizikovou prémií. A nejsou to jen tyto tři ekonomiky. Týká se to například také Běloruska, Ukrajiny a Mongolsky, které, ačkoliv jsou oceněny ratingem CCC+, tak jak ukazuje následující graf od Bloombergu, úroková sazba jejich dluhopisů poklesla pod 6 %. Tato neadekvátní riziková prémie je jasným důkazem, že investoři se zas pro jednou nechali opít přemírou peněz na trhu a přehnaně optimistickými výhledy do budoucna.

Goldman Sachs: Z rozvojových trhů prcháme, korunu si necháme

Newsletter