Jak zachránit Lehman Brothers? Postačil by k tomu blockchain

Patnácté září 2008 se nechvalně zapsalo do historie finančních trhů. Tímto dnem, kdy jedna z nejstarších amerických investičních bank – Lehman Brothers – požádala o ochranu před věřiteli, se totiž datuje začátek poslední finanční krize, která patří k těm největším, co lidstvo vůbec zažilo. O příčinách krachu již bylo napsáno mnohé, o něco méně toho však přišlo z oblasti, jak se mu dalo předejít. A právě do toho se pustil Christopher Giancarlo, člen americké Komise pro obchodování s komoditními futures. Podle jeho názoru se kauze Lehman Brothers opravdu dalo vyhnout, a to za použití technologie blockchain.

Podle Giancarla mohlo užití technologie bitcoinu zamezit tomu, aby problémy banky eskalovaly až do extrému. Jak? Pokud by obchody Lehmanů tehdy probíhaly na bázi blockchainu, regulátoři, kteří by dohlíželi nad všemi transakcemi, mohli s předstihem zjistit, že se banka pohybuje na tenkém ledě.

„Pokud by v roce 2008 byl k dispozici přesný záznam všech obchodů, které by Lehman Brothers uskutečnila přes blockchain, regulátoři by mohli za použití chytrých kontraktů, nástrojů pro sběr dat a dalších analytických operací jasně identifikovat všechny anomálie,“ přepisuje server Fortune Giancarlova slova. „V tu chvíli by bylo možné zareagovat na zhoršující se bonitu Lehmanů mnohem dříve.“

Fintech Daily: Wall Street pod palbou blockchainu

Na základě tohoto tvrzení vyzval komisař americké regulátory, aby bankám nestáli v cestě zavádění technologie blockchain. Podle něj jde o novou internetovou revoluci, kterou je možné podpořit „neškodnou“ regulací, obdobnou té, kterou vláda zavedla s rozmachem internetu před více než dvaceti lety.

Zmiňovaná „neškodnost“ regulačních opatření by nutně zahrnovala intenzivní spolupráci agentur, jako je například americká Federální korporace pojištění vkladů, Úřad pro finanční ochranu spotřebitelů či Úřad pro boj s finanční kriminalitou. Společně by tyto subjekty měly vytvořit jednotný rámec pravidel, který by banky mohly dodržovat bez starosti o to, zda náhodou neporušují odlišná nařízení jednotlivých úřadů.

Jenže…

Giancarlova představa o systému blockchain, nad kterým dohlíží regulátoři, není ve světě žádnou novinkou. V tomto směru chtějí revoluční technologii využít, resp. zneužít, především centrální banky (jmenovat je možné Bank of England). Pravdou je, že blockchain v rukou regulátorů je přesný opak toho, k čemu měla technologie původně sloužit, a tím je především vymanění se z dohledu a kontroly všech úřadů a vytvoření zcela decentralizovaného systému.

FinTech Daily: „Znásilní“ bitcoin centrální banky?

Tím všechna kritika ještě nekončí. „Jakmile nastane krizová situace, trhy jednoduše zamrznou a s nimi i veškeré obchodování,“ řekl pro Fortune Bert Ely, šéf oddělení monitoringu finančních institucí a měnové politiky  konzultantské firmy Ely & Company. „Toto zamrznutí je věc, kterou blockchain prostě nevyřeší.“

Další spekulativní otázkou je zmiňovaná spolupráce mezi regulátory. Ta podle Elyho rozhodně nepatří k silným stránkách těchto organizací. „Tyto agentury jsou byrokratické fifleny. Jedna žárlí na druhou, tudíž ve výsledku vznikají vzájemné spory. A i kdyby se pokusily mezi sebou spolupracovat, každá z nich má naprosto odlišný pohled na věc, stejně tak i odlišnou filozofii, což bývá ve vztahu obvykle překážkou.“

FinTech Daily: Blockchain a boom jeho informační síly

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Prosíme o Váš názor! Spustili jsme pro Vás portál Roklen24.cz v novém designu, s novým obsahem. Jak se Vám líbí? Odpovězte nám na několik otázek! Děkujeme!CHCI ODPOVĚDĚT

Newsletter