Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

Fed? Vyšší sazby budou. A ČNB? Dáme vám vědět

Uplynulý týden se nesl primárně ve znamení poměrně jasných signálů o zrychleném navyšování amerických úrokových sazeb. Ke konci jsme se pak dočkali i „akce“ z domácího prostředí, a to v podobě slov samotného guvernéra ČNB.

Začneme-li popořadě, jako první je potřeba zmínit dvoudenní výpověď šéfky Fedu Yellenové před americkým Senátem. Hned první den přinesl poměrně jasný signál o budoucím vývoji měnové politiky USA.

Dle slov Yellenové bude centrální banka muset zvýšit své úrokové sazby na jednom z nadcházejících zasedání. Podle ní by odkládání tzv. úrokové normalizace bylo „nerozumné“, protože později by vznikla potřeba mnohem rychlejšího navyšování. A právě to by ve výsledku mohlo vyústit v recesi americké ekonomiky.

Každopádně, vyšší úroky jsou nutností, a to především vzhledem k dalšímu zvyšování napětí na trhu práce a očekávání růstu inflace.

Dolar jede. Yellenová varovala před zdržováním vyšších sazeb

„Na nadcházejících zasedáních měnový výbor vyhodnotí, zda se zaměstnanost a inflace nadále vyvíjejí podle našich očekávání. Pokud ano, pak bude zřejmě vhodné dále upravit výši úrokových sazeb,“ řekla Yellenová před Kongresem. Neuvedla však, kolikrát letos takový krok předpokládá, stejně tak ani nenaznačila, zda k prvnímu letošnímu zpřísnění měnové politiky dojde na březnovém, nebo až na červnovém zasedání.

Aktuální predikce agentury Bloomberg pracuje s pravděpodobností zvýšení sazeb už v březnu na úrovni 32 %. V květnu jsme se pak dostali na 54,6 %.

Euro jako hedge. Pozor však na dolarový ping pong

Dolar poté nabíral zisky, což mu vydrželo až do čtvrtka. Tehdy, i pod vahou horších dat z průmyslu, která s menším zdržením přebila ty inflační, začalo vybírání zisků, které ukončilo 11denní dolarovou rally. Aktuálně se americká měna obchoduje na 1,064 EURUSD.

Dolar na páru s korunou tento vývoj kopíroval. Momentálně se dvojice nachází na 25,37 USDCZK.

Co se týče koruny a eura, spotový kurz byl během uplynulých pěti dní v podstatě beze změny. I nadále se tak nachází kolem 27,02 EURCZK.

V závěru týdne byl zveřejněn komentář guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka, který uvedl, že tolik očekávaný konec tvrdého kurzového závazku přijde „včas“.

„To, co jsme řekli po posledním zasedání, platí tedy závazek, že v prvním čtvrtletí to neukončíme. Zatím naše prognózy ukazují, že bezpečná doba by mohla být někdy kolem poloviny letošního roku,“ dodal guvernér.

„Zdůrazňuji, že ten kurzový závazek, ta depreciace nebo oslabení měny je v řádu cca pět procent a bylo použito proto, že jsme nechtěli zavádět záporné úrokové sazby. Celá eurozóna to má stanovené Evropskou centrální bankou,“ řekl Rusnok.

Jiří Rusnok: Konec intervencí oznámíme včas

Která z předem známých dat nás čekají v příštím týdnu a jaká jsou očekávání Roklen pro jejich výsledek?

Česká republika

Ve čtvrtek očekáváme bilanci ČNB. Rovněž ve čtvrtek jedná bankovní rada. V pátek vydává ČSÚ konjukturální průzkum za únor.

Eurozóna

V pondělí očekáváme index cen výrobců pro Německo za leden a předběžný údaj o spotřebitelské důvěře v eurozóně. V úterý vychází index nákupních manažerů (Markit PMI) ve výrobě a ve službách pro Německo i eurozónu. Ve středu budou pokračovat měkká data v podobě německého IFO průzkumu. Dále očekáváme hodnotu inflace v eurozóně. V pátek vychází německé HDP za čtvrté čtvrtletí loňského roku.

Spojené státy americké

V úterý vychází předběžné hodnoty Markit PMI pro výrobní sektor a sektor služeb. Ve středu večer očekáváme zprávu o stavu ekonomiky FOMC Minutes. Ve čtvrtek budou publikovaná data o kondici trhu práce a index cen nemovitostí.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter