Hromadný výprodej po ČNB. Koruna oslabila nejvíce za rok a půl

Čtvrteční zasedání České národní banky bylo pro některé investory zklamáním. I přesto, že stále trvá (do konce 1. čtvrtletí) tzv. tvrdý závazek, někteří obchodníci si vsadili na předčasné ukončení intervencí. To se však neodehrálo, na což koruna reagovala posunem až nad 27,20 EURCZK. Šlo o oslabení na úrovně spatřené naposledy před rokem a půl.  Aktuálně se kurz nachází na 27,15 EURCZK.

Intervence tak stále běží. Bankovní rada o jejich ukončení nehlasovala, pouze se diskutovalo o mnoha okolnostech samotného načasování, zmínil během včerejší tiskové konference guvernér ČNB Jiří Rusnok. Zároveň pak upozornil, že v tomto směru je klíčové především udržitelné plnění inflačního cíle na 2 %, a to i po návratu do standardního režimu.

Změnou, která nastává s koncem tvrdého závazku a s nástupem toho měkkého, je, že ČNB již nebude indikovat pravděpodobné načasování exitu a že ten tedy může přijít v podstatě na kterémkoliv zasedání po skončení tvrdého závazku. Jakmile se tak stane, ČNB bude trhy informovat včas, což se dle guvernérova pozdějšího vyjádření pro novináře dá pochopit jako doba v řádu desítek minut až hodiny.

Rusnok: Napovídat už nebudeme, exit po tvrdém závazku čekejte kdykoliv

Co se týče nastavených makroekonomických podmínek ukončení intervencí, Rusnok řekl, že vývoj inflace je sice příznivý, ovšem ostatní ukazatele už tolik ne.

„Když vezmu ekonomický růst, nebo růst mezd, tak tam některé poslední ukazatele nebyly tak optimistické,“ uvedl guvernér s tím, že ČNB zůstává pod velkým tlakem eurozóny, a to v tom smyslu, že politika Evropské centrální banky je mimořádně uvolněná. „Musíme být se zpřísňováním velmi opatrní. Takže proto se teď nechceme vázat žádnými časovými omezeními. Indikaci už v tomto směru nepotřebujeme dávat,“ řekl Rusnok.

Šéf ČNB pak upozornil na to, že v horizontu měnové politiky, tedy ve výhledu roku až roku a půl, vidí jisté nejistoty ohledně inflačního vývoje. V tomto směru zdůraznil, že by v případě určité shody okolností mohlo dojít k intenzivní synergii antiinflačních rizik, tudíž by banka mohla opět čelit podobné situaci jako v roce 2013, kdy byly intervence zavedeny.

Rusnok: Inflace je příznivá, další ukazatele už tolik ne

Následný vývoj koruny se nesl ve znamení oslabení až nad 27,20 za euro. Za tímto propadem pravděpodobně stáli investoři, kteří sázeli na to, že ČNB překvapí a intervence ukončí. Během dne se kurz postupně stabilizoval. 

Dění na zahraničních trzích se pak neslo ve znamení posílení dolaru až na 1,073 EURUSD a 25,20 USDCZK.

Opravdu koruna posílí? Pět grafů, které musíte znát, pokud sázíte na exit

Z dat je možné zmínit překvapení německé inflace. Její březnový odhad se zastavil na 1,6 % meziročně, což je oproti předchozím 2,2 % a očekávaným 1,8 % poměrně výrazný posun, Hůře skončila i harmonizovaná inflace eurozóny. Za stejný časový úsek vykázala 1,5 % meziročně při predikci na 1,9 %.

Ze Spojených státu pak byla reportována revize anualizovaného HDP za 4. čtvrtletí. Výsledek byl nakonec lepší, když se čísla zastavila na 2,1 %, přičemž předchozí činila 1,9 % a očekáváno bylo 2,1 %.

Dnes se dočkáme finální revize českého HDP za 4Q 2016. Agentura Bloomberg odhaduje lehké zhoršení z předchozích 1,9 % na 1,7 %.

Vývoj koruny dnes vidíme v pásmu 27,02 až 27,16 EURCZK. Dolaru pak v rozmezí 1,065 až 1,076 EURUSD a 25,15 až 25,42 USDCZK.

Newsletter