Unipetrol po osmi letech navrhuje vyplatit dividendu


16:41 • 20. června 2016

Tagy: Unipetrol

Představenstvo petrochemické společnosti Unipetrol navrhlo za loňský rok, kdy firma vykázala rekordní čistý zisk přes sedm miliard Kč, vyplatit dividendu 5,52 Kč na akcii. Dividendu firma vyplatila naposledy za rok 2007. Minoritní akcionáři ji však chtějí vyšší, například Paulinino Limited, za kterým stojí česko-slovenská skupina J&T, navrhuje 15 korun. Většinový vlastník PKN Orlen se podle něj chová jinak ke svým aktivům v Polsku a jinak k Unipetrolu. O výši dividendy rozhodne úterní valná hromada společnosti. Na programu má také mimo jiné schválení řádné účetní závěrky nebo odvolání a volbu členů dozorčí rady společnosti.

„Z pohledu akcionářů bude nejdůležitější dividenda a způsob, jakým bude u jejího návrhu argumentováno. Dividenda je relativně nízká na to, jak málo je Unipetrol zadlužený a jaký zisk loni vytvořil,“ řekl ČTK analytik Petr Hlinomaz. Vyšší dividendu by si dokázal představit také analytik Komerční banky Miroslav Frayer. „Navrhovaná výše představuje necelá tři procenta vzhledem k aktuální ceně akcií firmy. Což je v porovnání se sektorem podprůměr,“ doplnil Frayer.

Představenstvo Unipetrolu však ve svém stanovisku upozornilo, že jím navržená výše dividendy umožňuje firmě financovat investiční projekty, včetně stavby nové polyetylenové jednotky. Ta je podle Unipetrolu největším petrochemickým projektem v historii České republiky. Návrh představenstva prý bere v úvahu rovněž rizika plynoucí z proměnlivého makroekonomického prostředí.

S tím ovšem nesouhlasí finanční skupina J&T, která stojí za společností Paulinino Limited, jež vlastní 23,7 procenta Unipetrolu. Polská skupina PKN, jejíž součástí je Unipetrol od roku 2005, drží 63 procent, zbytek je ve vlastnictví investičních fondů a menšinových akcionářů. Paulinino Limited navrhuje 15 korun na akcii. „Výše dividendy je pouze zástupné téma celé situace, která v Unipetrolu nastala. Hlavní problém je v tom, že Poláci se k Unipetrolu chovají bez ohledu na aktuální vývoj situace. Dělají kroky, které jdou jednoznačně na úkor minoritních akcionářů Unipetrolu,“ uvedl dnes pro ČTK energetický poradce J&T Michal Šnobr.

Unipetrol podle něj slouží skupině PKN jen k tomu, aby navyšoval zhodnocení akcionářům PKN, nikoliv akcionářům Unipetrolu. „Chceme jen, aby se k nim PKN choval podobně, jako se chová ke svým akcionářům v Polsku. Přes obrovské ztráty v minulých letech tam PKN vyplácí už čtvrtou dividendu v řadě s rostoucí tendencí. Pokud nedojde ke změně politiky, tak se jako minoritní akcionáři budeme bránit soudní cestou,“ dodal Šnobr.

Unipetrol se loni přehoupl do rekordního čistého zisku 7,036 miliardy korun z předloňské ztráty 556 milionů korun. Ztrátu společnost vykazovala každoročně od roku 2011. Tržby za loňský rok klesly o 12 procent na 108,9 miliardy korun.

RSS


Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.