Ministr Gabriel: EU by měla chránit své ocelářství před Čínou

Evropská unie by měla své ocelářství chránit před levnou čínskou produkcí, pokud Peking nepřistoupí na dohodu, která zajistí čestnou konkurenci. Řekl to dnes německý ministr hospodářství Sigmar Gabriel.

„Férová konkurence není jednosměrná ulice. Musí to být férové i z čínské strany,“ řekl Gabriel na tiskové konferenci ve Varšavě, kde se setkal se svými protějšky z Polska a Francie. „Velmi podporujeme jednání s Čínou, pokud ale nebude možné dospět ke společnému přístupu, pak bude muset EU chránit trh, dokud nebudeme mít férový trh v ocelářství a dalších odvětvích,“ citovala ministra agentura Reuters.

Ulice německých měst minulý týden zaplnili němečtí oceláři. Protestovali proti levnému dovozu čínské oceli, proti klimatické regulaci EU, která prudce zvyšuje náklady energeticky náročných odvětví, i proti slučování firem s možnými negativními dopady na pracovní místa. Německé ocelářství zaměstnává přímo zhruba 87.000 lidí a nepřímo zajišťuje práci dalším 3,5 milionu lidem.

Indická společnost Tata Steel, která se zbavuje svých ztrátových hutí v Británii, uvažuje mimo jiné o jejich prodeji německému koncernu Thyssenkrupp. Britské hutě zasahuje dovoz z Číny více než ostatní, protože energetické náklady v Británii se kvůli horečnému rozvoji drahých obnovitelných zdrojů zvýšily nejvíce. Británie navíc na rozdíl od Německa svým energeticky náročným odvětví nedotuje energetické náklady.

Britský ministr obchodu a podnikání Sajid Javid po pondělním setkání zástupců velkých výrobců oceli řekl, že Čína slíbila omezení své výroby oceli. Na příliv levné oceli z Číny si stěžují i čeští oceláři.

Čína minulý týden přistoupila v dohodě se Spojenými státy na zrušení svého programu exportních subvencí, jimiž podporuje čínské firmy ze sedmi odvětví od ocelářství po textil. Čína je od vstupu do Světové obchodní organizace (WTO) v roce 2001 častým terčem stížností na vývoz za „dumpingové“ ceny.

Newsletter