MF: Objem peněz na finančním trhu loni stoupl na 5,2 bilionu Kč


11:36 • 7. června 2017

Celkový objem peněz použitelných na finančním trhu v Česku loni stoupl o 8,5 procenta na 5,2 bilionu korun. Jde tak o nejvyšší nárůst od roku 2008. Necelých 65 procent z toho tvoří vklady v bankách a záložnách, které loni stouply o 7,9 procenta na 3,4 bilionu korun. Nejvíce loni vzrostly finanční prostředky v investičních fondech, a to o 15,5 procent na 532 miliard korun. Vyplývá to ze zprávy o vývoji finančního trhu v roce 2016, kterou zveřejnilo ministerstvo financí.

Celkové úspory domácností podle zprávy v posledních letech stále postupně narůstají. Loni stouply o 8,4 procenta na 3,24 bilionu korun. „Odliv prostředků pokračoval již pátým rokem u termínovaných vkladů. Položkou, která také dlouhodobě ztrácí na významu, jsou úspory ve stavebním spoření,“ uvádí zpráva.

Poměr vkladů a úvěrů tuzemských bank loni podle zprávy klesl na 135,2 procenta, předloni to bylo 138 procenta. „Nicméně stále platí, že objem vkladů přijatých od klientů byl v ČR podstatně vyšší než objem poskytnutých bankovních úvěrů a z tohoto hlediska patří český bankovní sektor mezi nejvíce odolné v EU,“ uvádí zpráva. Mezi země s nejvyšší hodnotou ukazatele patří vedle ČR také Bulharsko, Belgie, Malta a Lucembursko. Naopak dlouhodobě nejméně příznivé hodnoty tohoto ukazatele vykazuje například Dánsko a Švédsko.

Kvalita úvěrových portfolií bankovního sektoru se proti minulému roku zlepšila, když podíl úvěrů v selhání klesl jeden procentní bod na 4,8 procenta. Navzdory meziročnímu poklesu je ovšem podle zprávy současná hodnota ukazatele úvěrů v selhání zřetelně vyšší ve srovnání s lety 2007 a 2008, kdy se v některých měsících pohybovala pod třemi procenty. „Tehdejším nízkým hodnotám však přispívala kombinace dočasně působících faktorů včetně hospodářského růstu a značného objemu nově poskytnutých úvěrů, který tak snižoval relativní podíl úvěrů v selhání z minulosti,“ uvedlo MF.

Zpráva obsahuje vedle analýzy dalších oblastí finančního trhu a vládního sektoru také výčet hlavních legislativních aktivit ministerstva financí.

RSS


Přejít na diskusi

Top zprávy
Diskuze k článku
comments powered by Disqus

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.