Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

Miliardář: Brilantní proslov! Úpadek k socialismu skončil

Legendární investor, miliardář, Trumpův přítel a poradce Carl Icahn rozvířil vody sociálních sítí. „Trumpův brilantní proslov, navzdory nejhorší kritice, nenechává žádné pochybnosti o tom, že nebezpečný úpadek k socialismu je u konce,“ napsal na Twitteru. A reakce?

Jak se zdá, tak Icahn ve svém tweetu poukazuje na posledních osm let pod taktovkou Barracka Obamy, a to například na nařízení zdravotnického „pokrytí“ všech Američanů, stejně tak i na boom regulací zaměřených na banky z Wall Street, píše server CNN. Právě druhou zmiňovanou oblast dostal na starost hlavní akcionář Icahn Enterprises v roli Trumpova blízkého poradce. Podle slov samotného prezidenta by mohl „pomoci americkým podnikatelům s práci omezujícími regulacemi, které navíc potlačují ekonomický růst země.“

A reakce? Někteří připomněli hodnocení Trumpových slov jakožto „nejhorší inaugurační proslov v historii.“

Jiní zase poukázali na fakt, že jak Icahn, tak i Trump museli za Obamovy doby neskutečně trpět, obzvláště pokud se podíváme na vývoj indexu Dow Jones „během oněch posledních let socialismu…“ Pro informaci, zmiňovaný benchmark si během posledních 8 let připsal zhruba +140 %.

Opačný tábor pak tvořily souhlasné tweety tvrdící, že „osm let demokratického socialismu na Ameriku nemělo být nikdy uvaleno.“

Stejně tak se objevily i příspěvky vítající návrat kapitalismu…

Pravdou je, že dění na sociálních sítích by z hlediska množství uživatelů a lišících se názorů mělo být bráno vždy s rezervou. Icahnův tweet každopádně jasně potvrdil aktuální náladu Spojených států, kde jedna skupina lidí Trumpa miluje a druhá naopak nenávidí.

Pokud bychom se zaměřili na investiční náladu, trhy po výrazné rally tápou. Zatímco doba po zveřejnění výsledků prezidentské volby se nesla ve znamení víry v podporu ekonomiky v podobě fiskální expanze a snižování daní, doba po inauguraci se vyznačuje nejistotou a zmatením.

Velká většina ekonomů/analytiků/investorů totiž opravdu očekávala, že prvním krokem 45. prezidenta USA bude uvolnění daňových podmínek a podpora ekonomiky, nikoliv „napadení“ obchodních dohod. Na druhou stranu, v tomto případě je potřeba vzít v potaz fakt, že jde o pouze první krok z mnoha. Plán je totiž takový, že jednotnou dohodu (ať už jde o TPP, TTIP či NAFTA) nahradí dohody dvoustranné mezi jednotlivými zeměmi. Až na nich bude záležet, kdo bude skutečným „vítězem“, což trhy náležitě „odmění“…

Zlepši to, Trumpe. První den prezidentování a Wall Street spadla

Newsletter