Andrej Babiš je týral, teď sází na stockholmský syndrom

Oběti únosů bývají svými vězniteli týrány a ponižovány. Tím je nalomena jejich vůle a stačí, aby terorista začal být trochu vlídnější, a oběť si snadno nakloní, často k němu pocítí až vděčnost a lásku. Tomu se říká stockholmský syndrom.

Tak tohle by chtěl Andrej Babiš. Léta týral a ponižoval malé podnikatele a živnostníky, a teď by chtěl získat jejich vděčnost tím, že se k nim začne chovat trochu, ale opravdu jen trochu hezky. Jeho prohlášení z minulých dnů mají vyvolat dojem, že má vlastně ty drobné podnikatele docela rád.

To vše už tady bylo, a to hned dvakrát. Nejprve před volbami v roce 2013, podruhé při prosazování EET v letech 2015 a 2016. Zdá se, že Andrej Babiš rád opakuje úspěšnou taktiku. Takže do třetice?

Andrej Babiš se v roce 2013 dostal k moci i pomocí hlasů podnikatelů a živnostníků. Po volbách je rychle hodil přes palubu a soustředil se naopak na lidi, pro něž je živnostník třídním nepřítelem. Své voliče odsál socialistům a komunistům, protože se jim líbí jeho výroky o živnostnících, kteří kradou a podnikatelích, kteří krátí tržby a neplatí daně. Že jsou to bohapusté lži, že to je propagandistické generalizování? To je nezajímá a tetelí se radostí, jak to pan Babiš těm lumpům živnostníkům natřel.

A tak už šest let Andrej Babiš devastuje malé podnikání, a nese mu to politický zisk. Před několika dny zcela nečekaně otočil. Jako by se rozumělo samo sebou, vyhlásil, že malým podnikatelům se žije těžce a on, uznalý premiér, jim chce jejich život ulehčit. Drzost téhle taktiky se zvýrazní, když si uvědomíme, že to je právě Andrej Babiš, kdo šikanuje živnostníky, vymýšlí, co by ještě měli dělat navíc a jak by jim znepříjemnil život. Pomlouvá je, špiní a kriminalizuje. Proč ta změna?

Andrej Babiš nedělá nic, pokud mu to nepřinese osobní prospěch. Andrej Babiš bojuje o moc. Nutně se potřebuje udržet u moci nebo, pokud by to bylo možné, svou moc ještě navýšit.

Možná se bojí zhoršení ekonomické situace, což nepochybně nastane. Pak může očekávat, že jej část voličů opustí, protože nasliboval hory doly a skutek utekl. Andrej Babiš ví, že mu to spočítají.

Je také možné, že se Andrej Babiš nebojí ztráty svých voličů, ale spíše si chce znovu získat drobné podnikatele, aby ovládl v příštích volbách sněmovnu a nemusel se bavit s nějakými „koaličními“ partnery. Chce vládnout sám.

V příštích týdnech a měsících bude zajímavé sledovat, zda se Andreji Babišovi podaří obalamutit malé podnikatele a živnostníky a vrátit jejich část do svých voličských řad. Druhým důležitým faktorem, který ovlivní úspěch této nové Babišovy taktiky bude, zda se mu podaří rozdělit podnikatelské prostředí, reprezentované podnikatelskými spolky. Tak postupoval při prosazování EET, kdy šéfové několika spolků zcela nepokrytě pracovali pro něj a ve prospěch zavedení EET, proti zájmům drobných podnikatelů. Asi není náhodou, že dnes ti nejaktivnější mají zajímavé funkce ve státní správě.

Babišovi emisaři už vyrazili. Začínají nabízet různým organizacím lákavou spolupráci s ANO. To, aby znovu mohli do médií říkat „podnikatelské spolky jsou s námi“, stejně, jako to říkali v kampani za EET.

Může se Andreji Babišovi jeho záměr podařit? Dokáže Andrej Babiš opět zmanipulovat malé podnikatele a dokáže rozdělit podnikatelské spolky? Je to možné. Pokud se nechají někteří korumpovat jeho zájmem, pokud se nechají lidé oblbnout hezky znějícími slovy, podaří-li se Andreji Babišovi vyvolat v podnikatelích a živnostnících stockholmský syndrom, pak možná uspěje.

V Podnikatelských odborech víme, kdo je Andrej Babiš a víme, co od něj můžeme čekat. Nejsme kůzlátka, abychom pouštěli vlka domů.

Podnikatelské odbory trvají na tom, aby Andrej Babiš opustil svou protiživnostenskou rétoriku a politiku. Chceme, aby zrušil EET, aby zrušil kontrolní hlášení, aby zpřístupnil státní zakázky i malým podnikatelům, chceme, aby přesunul prostředky rozdávané velkým firmám a agrárním konglomerátům k drobným podnikatelům a farmářům. Potom podnikatelé a živnostníci uvěří, že to myslí vážně a rádi jej za to pochválí. Volit ho ale nebudeme.

Newsletter