Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Velká italská záchrana. Bude zastaven bankovní armageddon?

Velké italské banky souhlasily s vytvořením několikamiliardového záchranného fondu. Do něj by mělo být zainvestováno celkem pět miliard euro, které budou použity v případě problémů menších bankovních subjektů.

Vznik fondu, který ponese jméno Atlas, byl ohlášen italským premiérem Matteem Renzim po zhruba šestihodinovém jednání finančníků s regulátory a zástupci vlády. Cílem je uklidnit investory, kteří se začínají silně obávat o stabilitu italského bankovního sektoru. Právě ten se totiž potýká s problémem nesplacených půjček, které dosahují 360 miliard euro, což je zhruba třetina v rámci celé eurozóny.  Fond by se měl zaměřovat především na primární emise akcií a skupování nesplacených pohledávek, především jde o tzv. podřízený dluh.

Do fondu přispějí banky, jako je UniCredit, Intesa Sanpaolo či UBI Banca. Vláda na oplátku za poskytnutí záchranného polštáře přislíbila sladění současných zákonů konkursního řízení s normami Evropské unie. Dosud totiž italským bankám trvalo v průměru osm let, než se dle zaběhlých zákonů celkově zotavily z existence a dopadu špatných půjček. Naopak v případě evropských norem je tento proces zkrácen v průměru na dva až tři roky, a to především díky tomu, že se banky mohou „prašivých“ půjček jednoduše zbavit jejich prodejem.

 „V příštích dnech bude proces konkursního řízení mnohem rychlejší a jednoduší. Každý si tak může být jist, že své peníze dostane zpět v rozumném čase,“ přepisuje server CNBC slova premiéra Renziho. Podle informací by měly být tvrdší zákony o úpadku zavedeny během příštích deseti dnů.

I tak má ale vznik nové záchrany své pesimisty. Eion Mullany, analytik společnosti Berenberg, míní, že k dosažení důvěry investorů je potřeba především velký „úklid“ napříč bankovními rozvahami. Ještě před ním by však musely proběhnout robustní zátěžové testy s dostatečnou kapitálovou brzdou možného úpadku.

Někteří dokonce hovoří o tom, že banky společně s vládou začaly jednat za minutu dvanáct. Fond totiž vznikl těsně před požadavkem regionální banky Popolare di Vicenza, která v polovině dubna provede primární emisi akcií. Prostřednictvím té by měla navýšit svůj kapitál o bezmála 1,8 miliardy euro, což je částka, jež je potřeba k tomu, aby se společnost vůbec udržela na trhu. Fond Atlas by v tomto případě mohl zafungovat jako „poslední“ nákupčí, který by skoupil veškeré akcie banky, o které by již nikdo další neměl zájem. Obdobný scénář se pak rýsuje i u dalších regionálních bank, a to Veneto Banca a Banco Popolare, které dohromady potřebují zhruba dvě miliardy euro.

Samotný deal, o kterém se silně spekulovalo, že bude na poslední chvíli pohřben, je vůbec první akt spolupráce italských bank a jejich snahy o ochranu svých nejslabších kolegů od roku 1982. Tehdy se spojilo celkem osm finančních domů, které společně poskytly kapitálovou injekci tehdy skandály zmítané vatikánské bance Banco Ambrosiano.

Otázkou však zůstává, zda měly dnešní banky vůbec na vybranou. Podle nejmenovaného bankéře, který se jednání s vládou zúčastnil, neměly. Jasně to prý potvrdil guvernér italské centrální banky Ignazio Visco, který bankéřům doslova řekl, že k zabezpečení finanční stability nemají jinou možnosti než začít okamžitě platit.

V návaznosti na oznámení založení fondu Atlas akcie banky UniCredit, Intesa Sanpaolo a UBI Banca raketově rostou. Za poslední tři dny si k dobru připsaly zhruba 15 %. Souhrnný bankovní index dnes roste o 2,5 %.

Newsletter