„Finanční krizi přivolala snaha vlády, aby každý měl svůj domov“

Více jak šest let po pádu jedné z nejstarších a neznámějších investičních bank v USA, Lehman Brothers, poprvé veřejně vystoupil její bývalý výkonný ředitel Dick Fuld. Jeho řeč, kterou přednesl během Marcum MicroCap Conference v New Yorku, některým lidem lehce pocuchala nervy.

„Snaha vlády o to, aby každý Američan měl svůj vlastní domov, napomohla k vytvoření finanční krize,“ přepisuje Fuldova slova server CNBC. Poté logicky přišla řeč na tehdejší situaci Lehman Brothers, především na otázku ohledně kvality a spolehlivosti risk managementu. „Bez ohledu na to, co jste možná slyšeli o oddělení správy rizik Lehman Brothers, faktem je, že jsme tehdy měli v podstatě 27 tisíc risk manažerů, a to proto, že všichni z nich vlastnili kus společnosti.“ Právě tato skutečnost, tedy společné vlastnictví, byla dle Fulda její nejsilnější stránka.

„V září 2008 Lehmani nebyli insolventní společností,“ řekl odvážně bývalý CEO. „Není dne, kdy bych na tento fakt nemyslel, ale musím se už přes to přenést.“ Fuld u Lehman Brothers působil od roku 1969, výkonným ředitelem se stal v roce 1994. V souvislosti s pádem firmy v roce 2008 byl poté vyšetřován americkým Kongresem, avšak vyvázl bez jakéhokoliv obvinění.

Fuldův newyorský proslov byl dlouho očekáváný a některým zúčastněným pocuchal nervy. Například Keith McGee, viceprezident společnosti Midwest Energy Emissions, situaci neustál a odešel během samotné řeči. „Naprosto mě nezajímá člověk, který uprostřed úvěrové krize předstíral, že se vůbec nic neděje,“ řekl naštvaně a opustil konferenční místnost.

Po krachu Lehman Brothers se Fuld stáhl z wallstreetského dění. Rok poté si založil malou poradenskou firmu pod jménem Matrix Advisors, která si nedávno otevřela vlastní realitní oddělení. Její hlavní činnost je však soustředěna na, v rámci spolupráci s Suzhou Kaida Venture Capital, na primární emise akcií čínských společností na americkém trhu.

Newsletter