Bank of America o ČNB: Připravte se na vyšší sazby, a to už v srpnu

AKTUALIZOVÁNO – Kdy Česká národní banka zvýší své sazby? Otázka, kterou si momentálně kladou snad všichni korunoví investoři. To zahrnuje i zahraničí banky jako například Bank of America. Podle jejího ekonomického týmu jsou vyšší sazby na dohled – ČNB přikročí k akci již v srpnu.

Agentura Bloomberg dnes zveřejnila odhad společnosti Bank of America, který pracuje se zvýšením úrokových sazeb ČNB na zasedání konaném ve čtvrtek 3. srpna. První tzv. „hike“ po více než devíti letech by měl dosáhnout 20 bazických bodů, což vzhledem k aktuálním úrovním na 0,05 % odpovídá 0,25 %. Hlavním argumentem je v tomto směru fakt, že trhy podceňují krátkodobé vyhlídky možného utahování měnové politiky, které jsou posíleny jestřábími signály od samotné ČNB.

„První zvýšení sazeb ČNB předpovídáme na zasedání 3. srpna,“ přepisuje Bloomberg slova ekonomického týmu Bank of America. „Poté čekáme další navyšování, a to během každého následného čtvrtletí do doby, než se sazby dostanou na 1 % v roce 2018.“

Načasování úrokového „hiku“ je podle Bank of America silně závislé na očekávaném vývoji kurzu koruny, který banka během příštích dvou týdnů vidí poblíž hranice 26,00 za euro. Pokud by však česká měna po zmiňovaném 3. srpnu zpevnila pod 25,70 EURCZK, představovalo by to riziko možného pozdržení předpokládaného scénáře dalšího navyšování sazeb.

Tato predikce, umocněná dobrou kondicí české ekonomiky, podpořila korunu, která se tak během dnešního dne dostala na nový rekord od ukončení kurzového závazku ČNB odpovídající úrovni 26,018 za euro.

Z tohoto vývoje je tedy patrné, že spekulanti mají stále pevné nervy a české měny se jen tak zbavit nehodlají. Pokud se navíc zaměříme na vývoj výnosů krátkodobých státních obligací, které v posledních dnech prokazatelně klesaly, dá se předpokládat, že se do sázky na ještě silnější korunu vrhli noví investoři.

„Korunu by nemělo oslabit ani zítřejší zveřejnění červnových údajů k cenám průmyslových výrobců,“ je přesvědčen hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda. „Meziroční růst cen sice dle našich předpokladů zpomalí z květnové hodnoty 2,3 na 1,7 procenta meziročního růstu, ale vzhledem k tomu, že půjde do značné míry o výsledek zlevnění kolísavých cen ropy, mezinárodní investoři to nebudou nahlížet jako signál možného výraznějšího zpomalení jádrové složky inflace spotřebitelských cen, tj. korigované inflace bez pohonných hmot. Proto si situaci vyhodnotí tak, že nedochází ke snížení pravděpodobnosti srpnového zpřísnění úrokových sazeb ze strany České národní banky,“ dodal ekonom.

O něco opatrnější postoj zaujímá další americká banka Morgan Stanley. Podle stratéga Jamese Lorda má posílení koruny, řekněme dál pod 26,00 za euro, omezený prostor. Další korunové zisky by totiž zvýšily pravděpodobnost obratu ČNB směrem k holubičímu sentimentu. „Morgané“ v tomto směru vychází z předchozího tvrzení bankovní rady o tom, že silnější kurz dělá v podstatě práci za centrální banku, tedy že utahuje domácí měnové podmínky – procentní zpevnění CZK prý odpovídá vyšším sazbám a zhruba 25 bazických bodů (koruna od ukončení intervencí zpevnila o více než 3,5 %).

„ČNB řekla jasně, že další posílení koruny by zvýšilo pravděpodobnost posunutí vyšších sazeb, případně snížení plánového počtu těchto kroků,“ přepisuje Bloomberg Lordova slova.

Jak to vidí ČNB?

Co se týče situace kolem samotné ČNB, výstup z posledního měnověpolitického zasedání, resp. tiskové konference, vyzněl spíše jako jestřábí. Guvernér Jiří Rusnok tehdy potvrdil, že prognóza centrální banky je plněna bez výjimky, tudíž stále platí, že by sazby měly být zvýšeny poprvé během třetího čtvrtletí letošního roku.

Jestřábi a holubice? Prognóza plněna bez výjimky, řekl Rusnok

Očekávání však byla lehce ochlazena, a to zápisem z výše zmiňovaného zasedání, který byl zveřejněn minulý týden. V dokumentu stojí, že přetrvávajícím zdrojem nejistoty je stále vývoj kurzu koruny, což se týká především uzavírání spekulativních pozic, u kterých by investoři nenalezli potřebný počet protistran. Klíčové je ale to, že úrokový „hike“ by mohl nastat později, než naznačuje prognóza, především proto, že náklady předčasného zpřísnění měnové politiky jsou stále vyšší než náklady poněkud pozdější reakce.

Na druhou stranu tu ale máme makrodata. ČNB v dokumentu uvedla, že bilance rizik stávající prognózy je vychýlena lehce proinflačním směrem. V této souvislosti byl zmíněn dynamičtější růst domácí ekonomické aktivity a mezd, který se odráží v mírně vyšší hodnotě jádrové inflace oproti prognóze. A právě jádrová inflace nad predikcí ČNB je v tomto směru dle našeho názoru klíčovým ukazatelem.

Zápis z jednání ČNB: Jestřábi z rady, ovšem se zastřiženými křídly

Koruna ve vyčkávací pozici? Investoři stále „milují“ záporné výnosy

Newsletter