Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Krize a práce na Wall Street aneb peníze versus jistota

Vidina zaměstnání na Wall Street láká mnohé mladé lidi. Hlavním lákadlem jsou především tučné výplatní pásky, které se zvětšují obzvláště v době, kdy akciové trhy rostou. Problém nastává tehdy, jakmile přijde krize. Hromadný výplach se poté nedotkne pouze samotných investic, ale také zaměstnanosti finančníků.

Vzhledem k tomu, že si trhy prochází již šestým rokem neustálého růstu, množí se spekulace ohledně blížícího propadu. Jakmile by ten skutečně přišel, pravděpodobně bychom byli svědky stejné situace jako v roce 2008, kdy na Wall Street došlo k hromadnému propouštění. Není však obor jako obor. Existují taková finanční zaměstnání, které jsou nedotknutelná i v době hromadného krachu.

Faktem je, že ta „nejbezpečnější“ práce na Wall Street není sice ta nejlépe placená, ale na druhou stranu poskytuje zaměstnancům určitou jistotu. Mezi takové patří například působení v oblasti risk managementu či dohledu nad dodržováním stanovených regulačních pravidel, neboli tzv. compliance.

K „zabezpečení“ obou těchto povolání silně přispěli i sami regulátoři. Po krizi v roce 2008 obletěla celý svět vlna přísnějšího dohledu a striktněji nastavených pravidel fungování na trhu. „To, co vláda vzala po krizi bankám a finančním společnostem, je možnost neomezeně obchodovat a nabalovat na sebe postupně čím dál tím větší riziko,“ řekl pro server CNBC John Challenger, který vede personální agenturu Challenger, Gray & Christmas. „Banky jsou tak vinou přísnější regulace nuceny soustředit se především na oblasti správy rizik a dohledu nad stanovenými pravidly,“ dodal personalista.

Goldman: Fed škodí bankovním ziskům

V současnosti jsou na pomyslném žebříčku mezd na prvním místě bankéři a zaměstnanci z oddělení private equity. Challenger je však přesvědčen, že v případě propuknutí krize to budou právě tito lidé, kteří o svou práci přijdou jako první. Naopak zájem o kontrolory, finanční analytiky, ale například i o účetní by s touto událostí měl ještě zesílit.

Otázkou tedy zůstává, co je lepší. Vydělat si spoustu peněz, nebo se smířit s málem, ale udržet si jistotu zaměstnání? Touto problematikou se zabývá Ray Cohen, autor bestselleru „The Wall Street Professional‘s Survival Guide, který radí, jak přežít na jedné z nejvýznamnějších burz světa.

Nejbohatší manažeři na Wall Street

„Otázka přežití na Wall Street spočívá v tom, jak hluboko jste ve vaší funkci zakořeněni a jak jste ochotni přistoupit na změny,“ přepisuje Cohenova slova CNBC. „Existují dva druhy obchodníků. První jsou ti, kteří si neprošli vysokoškolským procesem, ale učili se přímo v praxi. Ti druzí jsou poté ti, co se u jména honosí titulem CFA či MBA. Právě oni jsou ve většině případů mnohem univerzálnější, a to díky svému širokému rozhledu,“ je přesvědčen Cohen.

Pokud by však krize prozatím nepřišla, existuje na Wall Street další faktor, který eliminuje pracovní místa. Technologie postupně vytlačuje pracovní sílu s tím, jak banky zavádějí čím dál tím více online služeb, stejně jako algoritmické obchodování. V tomto směru je Cohen přesvědčen, že se podoba investičního bankovnictví, jak ho známe dnes, pomalu ale jistě mění k nepoznání.

Miliardáři bijí na poplach. Krize se nezadržitelně blíží

Newsletter