Evropské výnosy dále rostou, americké korigují včerejší růst. Dolar zůstává nad 1,0700 za euro. Koruna se po včerejším oslabení drží nad 25,20 za euro.

Co se děje, když zazvoní Wall Street?

Mnoho povyku pro nic? I tak by se dal popsat vývoj akciových trhů po nečekaném výsledku britského hlasování o odchodu z Evropské unie. Naprostá většina analytiků a ekonomů predikovala bolestný propad trhů a ekonomiky trvající dalších X měsícům, někteří dokonce hovořili o další světové krizi. Opak je, zdá se, pravdou. Akciové trhy se po šoku z brexitu obnovily na původní úrovně. Znamená to, že je chuť riskovat opět v kurzu?

Podle analytického týmu švýcarské banky Credit Suisee nikoliv. Velcí hráči, kteří sázejí především na intradenní obchodování jsou sice zpátky, ovšem jejich strach rozhodně nevymizel, pouze se přesunul. Kam? Aktuálním strašákem jsou pohyby trhů přes noc, neboli tzv. „overnight“ riziko.

Podle Credit Suisse je v tomto směru potřeba se zaměřit na americký akciový trh a jeho obchodované objemy. Ukázalo se totiž, že v posledních měsících výrazně stoupl počet tzv. „MOC“ (Market on Close) příkazů, jejichž podstata spočívá v provedení obchodu co nejblíže samotnému uzavření trhu.

Průměrný objem těchto příkazů se během posledních dvou let zvýšil z 8,4 % až na 9,8 %. O čem to svědčí? Obchodníci jednoduše nejsou ochotni nechávat své pozice otevřené přes noc, čímž snižují možné riziko s tím spojené.

Aktuální vývoj je totiž silně ovlivněn makroekonomickými fundamenty, přičemž ty jsou ve velké míře reportovány v jiných časových zónách, ať už jde například o Čínu či Evropu. Velké společnosti jsou obvykle obchodovány na více světových trzích, tudíž je pravděpodobnější, že je ovlivní výraznější měnový výkyv a fundament odehrávající se mimo americký trh.

Až do loňského roku byly „noční“ pohyby trhu výraznější pro firmy s malou tržní kapitalizací. V roce 2015 a 2016 se však tento trend poměrně vyrovnal. Tituly velkých společností nabraly na noční volatilitě, a to právě vinou makroekonomických událostí, míní Credit Suisse.

„Obchodníci zaměřující se na velké firmy na toto prostředí musí reagovat, což se ve výsledku projevuje v enormním nárůstu příkazů před uzavřením samotného trhu,“ přepisuje slova analýzy banky server Business Insider. „Následek toho je výrazně zvýšená volatilita, a to především v době zahájení a ukončení amerického obchodování. Během dne jsou výkyvy naopak prokazatelně nižší.“

Podle Credit Suisse se tak ty největší pohyby odehrávají v prvních třiceti minutách po otevření trhu a následně před jeho zavřením.

„Po otevření se volatilita normalizuje zhruba po prvních deseti minutách. V závěru se pak obchodovaný objem zvyšuje obvykle během posledních třiceti minut, zatímco volatilita pozvolna klesá. Mimo obě tyto periody je trh relativně klidnější.“

Newsletter